hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Fritt fram för .vadsomhelst

Rapport
Publicerad 20 juni 2011 - 07:47
Uppdaterad 20 juni 2011 - 08:46

Nu är det fritt fram för företag att hitta på egna domänsuffix, så kallade generiska toppdomäner, till sina webbsidor. Välkända domäner som .se eller .com kommer att få konkurrens av mer specifika sufix som .eco, .love eller .gay.

Fakta: Toppdomäner

• Toppdomäner (engelska top-level domain) delas in i nationella toppdomäner som .se eller generiska toppdomäner som i huvudsakligen används mer beskrivande. Till exempel .com för komersiella sajter, .gov som är begränsat till amerikanska myndigheter och .edu som är reserverat för utbildningar.
• Det finns 21 generiska toppdomäner på internet. Till exempel .com .net .edu och .org.
• De nationella toppdomänerna såsom .se och .de finns det hundratals av.

Källa: Washington Post, Wikipedia

Organisationen ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), som har ansvar för internets adresser, röstade i dag med stor majoritet för att tillåta nya de suffixen, trots att det finns oro för att de kan skapa förvirring.

Från och med den 12 januari 2012 kommer ICANN - en icke vinstinriktad organisation som ansvarar för internets toppdomäner - att börja att ta emot ansökningar om den nya domänsuffixen, som väntas sjösättas i slutet av 2012.

Kostnaden för en ansökan är knappt 1,2 miljoner kronor plus drygt 160.000 i en årlig avgift till Icann.

Något som gör det svårt för mindre välbeställda företag och gräsrotsorganisationer att söka.

Stoppades
Redan i juni 2008 beslutade Icann att på sikt tillåta fler så kallade generiska toppdomäner. Ett beslut som sågades av en rad organisationer som då ansåg att ICANN inte riktigt tänkt klart i frågan.

Senast i december stoppades det slutgiltiga beslutet om att tillåta fler nya toppdomäner. Icanns rådgivande kommitté GAC, som består av representanter från olika regeringar, ansåg att en rad frågor måste diskuteras vidare.

Kallt krig
Och flera organisationer siktar redan på att lägga vantarna på samma toppdomännamn. Bland annat om det miljövänligt klingande .eco där två grupper sedan en tid flyttat fram sina positioner.

Den ena leds av ex-vicepresidenten och nobelpristagaren Al Gore och den andra av den före detta statschefen i forna Sovjetunionen, Michail Gorbatjov.

Och det finns pengar att tjäna. Det företag som skaffar sig rättigheterna till .sport förväntas sälja minst 200.000 webbplatser. Antingen till företag som köper upp en rad namn för att sedan sälja vidare till enskilda aktörer eller direkt till dem som står för sajterna.

Hur detta ska gå tillväga är något som Icann fortfarande debatterar.

Rött ljus för .nazi?
Mer kontroversiella namn som .nazi kommer att bedömas noga av Icann utifrån den sökandes identitet och avsikt. Stora företag som Microsoft och Walmart kommer att ha företräde till .microsoft och .walmart.

Likaså kommer specifika geografiska platser att ha företräde till sitt namn. Hur man ska prioritera om flera städer med samma namn ansöker är dock fortfarande oklart.

Johan Wicklén
johan.wicklen@svt.se
TT

Toppnyheterna

Ta ledigt när du vill - det nya sportlovet

I Stora Mellösa går det att välja sportlovsvecka.

Konstnär överklagar hetsdom

Dan Park och hans "slavaffischer" dömdes för förtal och hets mot folkgrupp. Men nu kan han få en ny prövning.

Når Israel fram till Iran?

Är en israelisk attack mot Irans atomanläggningar möjlig? Amerikanska militäranalytiker pekar på att Israel - vad man vet - egentligen inte har tillräckliga resurser, fast ryktena nu går att Israel planerar en attack under våren.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Estland: Klarade krisen, fattigdomen ökade

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 23 februari

09.00 Motverka bidragsbrott-DIREKT.
Öppen utfrågning i riksdagen om hur staten kan motverka bidragsbrott.
12.00 Penningspolitiken.
Utfrågning i riksdagen av Riksbankschefen Stefan Ingves om penningpolitiken.
14.00 Statsrådens frågestund-DIREKT.
Svarande är bl a Jan Björklund(FP) och Peter Norman(M).
15.00 Måste kapitalismen förändras?
Diskussion från Davos med bl a finansminister Anders Borg(M).

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Klondike

Kina och andra tillväxt-länders törst på råvaror har givit nya och gamla gruvorter världen över ett starkt uppsving. Priset på mineraler och metaller stiger och allt fler går ner i gruvan igen. Men vad händer med människorna i Klondike? Hur mår dom? Och vad händer när guldruschen är över? Reportage från Kina, Bolivia och Storbritannien.
Programledare: Fredrik Önnevall

Ons 22/2 kl 21.30 i SVT2
Även 24/2, 25/2 & 26/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Foto: Sveriges Radio

Porr som politiskt verktyg Tendens i P1 om politiskt innehåll i queer, feministisk och lesbisk pornografi.

Senaste nyheterna
Miffo-tv. Foto: UR

Det här är Miffo-tv! En dokumentärserie om programledarna i Mifforadio, den enda radioshowen med utvecklingsstörda programledare.