hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Hackernätverk slog ut Gamex-sajten

Rapport
Publicerad 6 november 2011 - 15:53
Uppdaterad 6 november 2011 - 16:33

Den pågående spelmässan Gamex har drabbats av en hackerattack. Nätverket Anonymous skriver i ett meddelande att sajten har attackerats eftersom Piratpartiet utestängts från mässan.

Vid 16-tiden låg såväl webbplatserna gamex.se som kistamassan.se nere.

-Det visste jag inte. Det låter ju inget kul. Jag måste undersöka det, säger Kistamässans mässchef Björn Wengse när svt.se når honom på telefon.

Hackernätverket Anonymous skriver i ett bloggmeddelande:

"Grattis Gamex. Ni har gjort er förtjänta av vår uppmärksamhet".

AnonOps Sweden skriver att attacken beror på att Gamex stängt ute Piratpartiet från mässan.

"Piratpartiet, likt anonymous finns i många länder...och är allierade på det stora havet", skriver gruppen.

Piratpartiet hade bokat och betalat mässplats, men fick senare veta att de inte var välkomna. Björn Wengses motivering var att Piratpartiets medverkan skulle motverka mässans syfte och att Piratpartiet skulle ägna sig åt propaganda som gick emot mässans inriktning mot att stimulera till gaming.

-Det är något som inte stämmer, men vad det beror på vet jag inte, säger Björn Wengse när svt.se når honom på nytt. Han har då konstaterat att något är fel med mässajten.

-Ingen har kontaktat mig om skälen eller vad man vill uppnå.

Björn Wengse vill inte spekulera om vad som hänt, men han tycker att det är tråkigt att någon vill mässan illa.

-Webben är viktig för oss. Som jag ser det är det ett brott. Det är tråkigt för det drabbar våra kunder och besökare som söker information.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.