När julen dansar ut drar Fråga doktorn igång igen! Nu är Suzanne Axell och husläkaren Gunilla Hasselgren tillbaka för att svara på tittarnas frågor.
Under våren får ni bland annat möta Anders Södergård från Uppsala som lever med en tumör i huvudet. Anders var med i Fråga doktorn för två år sedan och blev så uppmärksammad att tittare till och med skrev musikstycken till honom.
I programmet träffar du också Cecilia Järphagen från Uppsala,en av de 200.000 kvinnor i Sverige som har svåra problem med sina menstruationer. Cecilia led av sjukdomen endometrios, som gjorde att hon till sist valde att operera bort sin livmoder.
-Nu känns det som jag har fått livet tillbaka, säger hon. Nu kan jag leva som en "normal" tjej igen.
I programmen kommer också det att handla mycket om tänder. Vad kan man göra om man är rädd för att gå till tandläkaren? Och hur hänger tänderna ihop med resten av kroppen?
På Söder i Stockholm finns Sveriges enda vårdcentral för hemlösa. Där får bland andra Peppe Bexar hjälp med att få riktiga tänder igen så att han kan äta ordentligt.
Andra ämnen i vår är smärta, panikångest och spelberoende. Vad tänker man den dag då man har spelat bort en och en halv miljon kronor, förfalskat hustruns namnteckning och polisen ringer på dörren?
Det hände Christer Thernfrid,specialist i klinisk neurofysiologi och en man som "kan allt" om hur belöningssystemet i hjärnan fungerar.
-Det började oskyldigt under min pappaledighet, berättar Christer. För att få lite spänning i livet satsade jag en mindre summa pengar på hästar. Sen var jag fast.
SVT1 måndag 18 januari 2010 kl 18.15: Fråga doktorn (1:18)