Säsonger

Har du missat ett program? Bläddra i vårt omfattande arkiv där vi sparar allt, säsong för säsong.

Sök i arkivet

Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss!
Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.

Prenumerera
Anmäl dig till Uppdrag gransknings nyhetsbrev.
Din mejladress:
RSS

Prenumerera på vår RSS-feed och får det senaste från Uppdrag granskning helt automatiskt.

I forumen på SVT Debatt kan du diskutera alla våra program och reportage.

Uppdrag gransknings Nils Hanson guidar dig genom ett grävprojekt, från idé till publicering.

"Reportaget tog närmare tre månader att göra"

Publicerad 14 januari 2009 - 16:00

I augusti fick vi tips till redaktionen om att hundar såldes till Sverige av en oseriös hundgård i Spanien.
Tipset lät spännande och vi gjorde en första kontroll genom att träffa ett par uppgiftslämnare som menade att hundar vanvårdades och sjuka hundar skickades till Sverige.

PROBLEMET för oss var att hundgården inte låg i Sverige utan i Almunecar i Spanien. Det var inte bara att åka iväg en eftermiddag för att se om tipset stämde.

Muntliga källor
Efter första samtalet fick vi kontakt med fler tipsare. Det var människor som varit medhjälpare i organisationen, men som hoppat av på grund av den oseriösa verksamheten. Alla gav en liknande bild av en hundsamlande kvinna i Spanien som sålde hundar till Sverige med hundpass hon skrivit själv.
Vi fick också en DVD-film från hundgården som visade en mycket sjuk hund. Då beslöt vi oss för att åka till hundgården och dokumentera verksamheten.

På Jordbruksverket fanns inte särskilt mycket dokumentation ang Julie Rescue. Det fanns dock en sak. Jordbruksverket hade noterat att hundpassen för hundar från Julie Rescue hade samma handstil. Myndigheten hade också gjort något stickprov vid en hundankomst till Sverige, men i övrigt inte särskilt mycket.

Med Jordbruksverkets misstankar om att samma person skrev alla hundarnas hundpass inför importen till Sverige och våra uppgiftslämnare som sett hur ägaren skrivit passen själv, beslöt oss för att resa till Spanien och besöka hundgården. Vi ville med egna ögon se om sjuka hundar fanns bland dom friska, om hundar stängdes in i bilen hela dagarna, om det var trångt och smutsigt.

TVÅ HUNDRÄDDA reportrar och en fotograf att luta sig mot flög till Malaga och med bil tog vi oss norrut till Almunecar.

På hundgården möttes vi av ett tiotal hundar på gatan och Julie Lochbrunner, ägarinnan själv. Hon blev misstänksam mot oss och trodde att vi var från svenska myndigheter. Vi fick komma in och titta på hundarna, 208 stycken. Vi fick se valparna som fanns tillsammans med sjuka hundar.
Vi talade om för henne att vi var journalister från Sveriges Television.

Vi besökte hundgården fyra gånger. Julie träffade oss redan vid första besöket.
Vi hade långa samtal och emellanåt bråk om hennes hundhållning. Om att ha hundarna i bilen hela dagarna, att skriva hundpassen själv med mera.

DET SOM VAR viktigt för oss var att låta henne få möjlighet att bemöta alla anklagelser som i programmet skulle riktas mot henne. Det var en kvinna med talets gåva som gav oss svar på allt.

Källor
Vilka var våra källor? Det här är inget reportage där man fått fram information genom att gå in i arkiv och söka efter dokument.
Den främsta källan blev därför vårt besök på hundgården samt ett stort antal människor som på ett eller annat sätt kommit i kontakt med Julie Rescue.

Vi har talat med mellan 30 och 50 personer som haft att göra med Julie Rescue. Det kan vara före detta medarbetare, hundköpare, grannar, veterinärer med flera.

Flera av varandra oberoende veterinärer har fått se våra filmer och bedöma hundarnas hälsotillstånd.

EN VIKTIG information för oss var att få se hur närmare fem miljoner kronor strömmat genom föreningens svenska konto. Det var ett viktigt bevis för oss för att förstå att det inte var någon obetydlig fattig förening som bedrev denna verksamhet.

Omfattning
Särskilt spännande blev reportaget när vi förstod att vår egen hälsa riskeras av dessa sjuka hundar som kommer hit. För att förstå omfattningen av detta tog vi hjälp av Sveriges Veterinärförbund och genomförde en enkät till samtliga veterinärer i Sverige.

Av svaren framkom att veterinärerna beräknas ha varit i kontakt med sammanlagt 15 000 importhundar dom senaste fyra åren. Av dessa har 300 hundar behandlats för den dödliga sjukdomen Leishmania. Med de svaren förstod vi att sjuka hundar från Spanien är ett problem, mycket större, än vad svenska experter är medvetna om.

Reportagearbetet påbörjades under hösten 2008 och tog cirka 3 månader att göra.

Fotograf och redigerare: Åke Wehrling
Redaktör: Kenny Adersjö

Reportrar: Magnus Svenungsson och Pelle Westman

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.