Går det att stoppa inplastningen av våra hav? Foto: Java Films

En ocean av plast

Haven håller snabbt på att förvandlas till världens största sopptipp. Varje kilometer hav innehåller i genomsnitt 74 tusen plastbitar.

En plastsoppa av avfall som dödar hundratusentals djur varje år. I Holland har vetenskapsmän som forskar på Fulmar-fågeln upptäckt plastbitar i magen på 95% av alla exemplar av fågeln de undersökt.

I Tyskland har kemikalier från plast påverkat fler arters fortplantning. I Kalifornien dör valar och delfiner en smärtsam död då deras magar fylls av plastavfall.

Vad kommer den långsiktiga konsekvensen bli av dessa plastföroreningar? Kan något göras för att städa bland våra hav?

Fransk dokumentär från 2009.
Originaltitel: The Mermaids' Tears

Sändningstider: En ocean av plast
SVT2 Söndag 25 okt 2009 kl 22.00
Kunskapskanalen Fredag 30 okt 2009 kl 22.00

Dokument utifrån sänds söndagar kl 22.00 i SVT2, med repris fredagar kl 22.00 i Kunskapskanalen.

SVT 2 söndag
22:00 Dokument utifrån
Kunskapskanalen fredag
22:00 Dokument utifrån
SVT 2 sön 29 nov
22:00 Dokument utifrån
Kunskapskanalen fre 4 dec
22:00 Dokument utifrån

Beroende på rättigheter visar vi bara vissa av filmerna i SVT Play. Du kan se dem ca en timme efter sändning och 30 dagar framåt (i vissa fall sju dagar).

Alternativ bild för flash innehåll.