Säsonger

Har du missat ett program? Bläddra i vårt omfattande arkiv där vi sparar allt, säsong för säsong.

Sök i arkivet

Vet du något du vill berätta? Har du förslag på vad vi borde granska? Skicka in dina tips och uppslag till oss!
Vill du inte mejla - skriv då ett vanligt brev istället. Vi läser allt.

Prenumerera
Anmäl dig till Uppdrag gransknings nyhetsbrev.
Din mejladress:
RSS

Prenumerera på vår RSS-feed och får det senaste från Uppdrag granskning helt automatiskt.

I forumen på SVT Debatt kan du diskutera alla våra program och reportage.

Uppdrag gransknings Nils Hanson guidar dig genom ett grävprojekt, från idé till publicering.

Påvens agerande mot SSPX väcker anstöt världen över. Bland annt hos judar i Sverige, förklarar Lena Posner-Körösi.

"Med det här beslutet bekänner påven färg"

Publicerad 28 januari 2009 - 20:00
Uppdaterad 3 februari 2009 - 10:02

Intervjun där Richard Williamson förnekar Förintelsen spreds snabbt och har väckt anstöt över hela världen - och till och med vållat påven stora problem.
Dagen före sändningen försökte SSPX stoppa intervjun med hot om stämning och skadestånd. Men ingenstans tog man avstånd från Williamsons åsikter.

DEN TVÅ minuter långa intervjun med Richard Williamson, biskop i det ultrakonservativa prästbrödraskapet SSPX, skapade snabbt debatt i hela den katolska världen.
Han sade bland annat att:
- Jag tror inte att en enda jude dog i gaskamrarna.

Att förneka Förintelsen är ett brott i Tyskland, där intervjun gjordes. Detta visste Williamson mycket väl - ändå kunde han knappast ana vad uttalandena skulle leda till.

FÖR BARA TRE dagar efter att intervjun sänts i Sverige, och publicerats på internet, beslutade påven Benediktus XVI att häva den 20 år långa bannlysningen av SSPX.
Beslutet väckte starka känslor, både bland katoliker och judar.

SSPX själva anade kanske vilket sprängstoff intervjun med Williamson kunde vara. Bara timmar innan Uppdrag granskning sände ut intervjun kontaktades SVT av en tysk advokatfirma med två tydliga budskap:
* Dels ett fax från SSPX ledning där de klargör att åsikterna är Williamsons egna och inte organisationens. I faxet skriver SSPX också att Uppdrag gransknings reporter betett sig skamligt som ställt frågor om Förintelsen - men ingenstans tar SSPX avstånd från biskopens svar.
* Advokatfirmans andra budskap var ett hot om stämning och skadestånd om det visade sig att intervjun spreds vidare på internet.

I TYSKLAND inledde åklagare samma vecka en förundersökning mot biskop Williamson. Och i alla världsdelar spreds nyheten om SSPX och påvens överraskande beslut att häva bannlysningen.

I Rom kallar teologen Gianni Gennari påvens besked för skamligt och upprörande. Han föreslår att påven tvingar biskop Williamson att tänka om och be om förlåtelse.
- Påven borde skicka ut Williamsson på en pilgrimsfärd för att be om förlåtelse. Han borde åka till Auschwitz, till Birkenau, till Dachau och knäböja och be om förlåtelse på samma plats som påven knäböjde. Sedan borde han åka till Yad Vashem och till klagomuren i Jerusalem. Om han gjorde det, ja då börjar det bli ordning och reda, säger han.

VÄRLDENS mest framträdande talesmän för judendomen och judarna fördömer hårt Williamsons ord och påvens agerande. Den italienska judiska gemenskapen kräver ett klart och tydligt avståndstagande från Vatikanen.

Synagogans chefsrabbin Riccardo di Segni är en mild man, men hans ord är hårda.
- Jag hoppas att vi kan överbrygga det här problemet. Men det kommer att krävas mycket god vilja och det kommer att ta lång tid. Under tiden ligger såret öppet.

I SVERIGE har en pressad Anders Arborelius, svensk katolsk biskop, svårt att förklara påvens välkomnande av SSPX.
Tycker du att han har gjort rätt?
- Jag vet inte, jag känner inte hela hans sätt att se på detta. Själv skulle jag ha väntat naturligtvis, säger han.

För Judiska centralrådets Lena Posner-Körösi är påvens beslut obegripligt.
- Det kanske är så här han bekänner färg, det finns ju oklarheter om hans egen bakgrund.

HON HOPPAS att detta inte ska behöva påverka det idag goda samarbetet med katolska kyrkan.
- Men jag och många med mig är upprörda. Det lämnar bitter smak i munnen, säger Lena Posner-Körösi.

I USA kände organisationen Anti Defamation League, ADL, till påvens planer på att häva bannlysningen och försökte påverka honom att inte genomföra beslutet.
- Jag har svårt att tänka mig att påven inte kände till hans (Williamsons) och organisationens åsikter, eftersom de varit väldigt öppna med det, säger Jess Hodes på ADL.

ADL önskar nu att påven ska försöka förklara beslutet bättre.
- Men just nu är vi förstummade av det som hänt, säger Jess Hodes.

Reportrar: Ali Fegan (Sverige), Kristina Kappelin (Italien) och Lisa Carlsson (USA).

Text: Peter Bagge

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.