2009-06-04

Eva Hamilton kommenterar public service-propositionen

Anslagen till public service höjs till tre procent första året, SVT får fortsätta sponsra program och 55-procent-målet ligger kvar. Dessutom höjs inte tv-licensen de närmaste två åren. Det är några av huvuddragen i public service-propositionen som lades fram av regeringen i dag.

- Det som glädjer mig mest är att samtliga politiska partier nu stödjer tanken på ett brett och licensfinansierat public service, säger SVT:s vd Eva Hamilton i en första kommentar. Det vittnar om att public service har ett högt förtroende i alla grupper.

- Höjningen av anslagen till tre procent 2010 ger också goda effekter för SVT:s programutbud. Det innebär att vi får ett tillskott på cirka 45 miljoner kronor per år, pengar som bland annat kan användas till att ytterligare förstärka vårt drama- och kulturutbud.

I propositionen slås också fast att SVT får sponsra 20 evenemang varje år, en minskning från nuvarande nivå.

- Sporträttigheter är allt dyrare. Samtidigt visar undersökningar att publiken är alltmer angelägen om att få ta del av de stora och små sporterna utan reklamavbrott i just SVT. Jag är självklart missnöjd över att vår möjlighet att sponsra evenemang nu begränsas ytterligare. Men samtidigt är jag tacksam för att regeringen insåg att ett totalt stopp skulle få konsekvenser som varken idrottsrörelsen eller publiken önskar.

SVT Kommunikation

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.