hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Säpo kan få använda FRA-spaning

Rapport
Publicerad 2 april 2009 - 20:27
Uppdaterad 2 april 2009 - 21:38

Trots att de borgerliga partierna i höstas gjorde upp om att Säkerhetspolisen (Säpo) inte längre ska få använda sig av FRA:s signalspaning förbereds just nu ett sådant förslag, erfar Aktuellt. Förslaget innebär bland annat att signalspaning ska kunna bedrivas mot svenska medborgare.

Debatten om FRA

Folkpartiets riksdagsledamot Camilla Lindberg, som röstade emot FRA-lagen i riksdagen och var en av de ledande kritikerna, är mycket upprörd i dag.

-Jag känner mig lurad. Att Säpo inte skulle få tillgång till FRA var en av de viktigaste delarna i uppgörelsen i september, säger hon till SVT.

Kringgår FRA-uppgörelsen
Det förslag som nu förbereds innebär i praktiken att FRA-uppgörelsen från i höstas kringgås. Säpos signalspaning ska regleras i en ny speciallag, enligt det förslag som förbereds av regeringens utredare, förre Säpochefen Anders Eriksson.

Lagregleringen ska ske på ungefär samma sätt som när det gäller telefonavlyssning och buggning. Enligt förslaget ska all signalspaning på Säpos uppdrag prövas av domstol och tillstånd ska kunna ges endast vid misstanke om grova brott, till exempel förberedelse av terrorattentat, spionage och andra brott mot rikets säkerhet.

Spaning mot "utrikes förhållanden"
Huvudregeln är att signalspaning inte ska få bedrivas mot svenska medborgare utan endast vad som kallas utrikes förhållanden. Men här diskuteras undantag.

Om den ena samtalspartnern befinner sig utomlands på en plats där till exempel telefonavlyssning inte är möjlig ska signalspaning kunna bedrivas på den utländska adressen även om en av de samtalande är svensk och befinner sig i Sverige.

Det färdiga utredningsförslaget ska överlämnas till regeringen i juni.

Mats Knutson, Aktuellt

Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn. Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.