I år kommer Babben att ackompanjeras av två fasta komiker i komikerpanelen samt en gästkomiker som kompletterar varje vecka. Det kan vara någon som känner gästerna väl, nån som är känd för att vara frispråkig eller bara helt enkelt nån vi tycker är rolig.
I den fasta panelen:
Ola Forssmed
Ola är nykomlingen i Babbens humorgäng. Han slog igenom som homosexuell frisör på en finlandsfärja i Rederiet och i dag är han en kritikerhyllad skådespelare och komiker på landets stora teaterscener.
Med sitt geniala kroppsspråk och talang för dialekter blir det inte lätt för gästerna att hålla ner mungiporna!
Förra året kammade han hem Guldmasken för sin huvudroll i Den stora premiären på Fredriksdalsteatern i Helsingborg. Ola är ett energiknippe med många ess i skjortärmen.
Göran Gabrielsson
Göran "Gabbe" Gabrielsson är hundra personer i en kropp. På ett ögonblick förvandlas han till en oemotståndlig Carl XVI Gustaf, Sverker Olofsson eller Göran Persson.
I Babben & Co's komikerpanel har han en låda full av överraskningar som får den mest allvarsamma gästen att vika sig dubbel i Heta Stolen!
Kameleonten från Norrköping har underhållit svenska folket i över 20 år, bland meriterna finns Stallbrödernas Bosse Parnevik-stipendium.