"Media har invaderat privatlivet"

Publicerad 11 september 2009 - 13:48

Sydafrikanska politiker rasar efter de uppgifter om Caster Semenya som australiska tidningar publicerat. President Jacob Zuma är en av dem.

-Media har invaderat Semenyas privatliv, säger Zuma.

IAAF:s utredning av Semenya väntas bli offentlig i november, men redan igår kom uppgifter som sa att testerna visat att hon är intersexuell och saknar både livmoder och äggstockar.

Butana Komphela, ordförande för parlamentets sportkommitté, vill att regeringen ska stämma IAAF.

-Någon är skyldig till att ha läckt hemliga medicinska rapporter, säger Komphela till sydafrikanska The Star.

Komphela ska träffa idrottsministern Makhenkesi Stofile nästa vecka.

-Vi kommer att be ministern att ta till drastiska åtgärder för att skydda Caster Semenya.

ANC-politikern Winnie Madikizela-Mandela är även hon mycket upprörd:

-Jag förstår inte hur någon förnuftig människa kan beskylla det här barnet för ett biologiskt problem hon inte är ansvarig för.

-Jag är oerhört sårad över vad jag hör. Det här oskyldiga barnet är ett offer, säger Madikizela-Mandela.

Håll koll på utomhussäsongens viktiga tävlingar med VM i Berlin som årets höjdpunkt.

Bolt joggade in på 19,68

Usain Bolt var som vanligt totalt överlägsen på 200 meter när han vann GP-finalen. Jamaicanen vann på 19,68 efter att ha joggat de sista meterna.

Jeter tredje snabbaste på 100 m

Amerikanskan Carmelita Jeter slog till med topptiden 10,67 på 100 meter. Hennes tidigare personbästa var 10,83.

Starkaste friidrottsminnet?

Säsongen 2009 är i stort sett över. Vad är ditt starkaste minne från årets friidrottssäsong?

Visa resultaten »

Vlasic försökte på världsrekord

Säsongens suverän Blanka Vlasic försökte återigen på 2,10. Kroatiskan hade ett par hyfsade försök.

Häckstjärnan Liu Xiang gör comeback

Förre OS-mästaren på 110 meter häck, kinesen Liu Xiang gör tävlingscomeback i Shanghai Golden Grand Prix nästa söndag.

Svenskt rekord på halvmaraton

Löparfenomenet Isabellah Andersson hade inget som helst motstånd i Stockholms halvmaraton och vann på rekordsnabba 1.11,34.

Alternativ bild för flash innehåll.