hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Margit Silberstein: Löfven framstår som äkta vara

Rapport
Publicerad 27 januari 2012 - 18:52
Uppdaterad 27 januari 2012 - 19:14

Stefan Löfven glömde inget i sitt tal som nyvald partiledare. Klimathotet var med. Liksom kampen mot diskriminering och för jämställdhet. Jobben är förstås hans viktigaste fråga. Men han återkom också till EU ett par gånger på ett sätt som hans företrädare har undvikit.

Stefan Löfven väljs för att han ska återskapa respekt och förtroende för Socialdemokratin. Han är en trygg och stabil person med ledaregenskaper som förutsätts kunna lappa ihop ett sargat parti. Och för att han som före detta Metallordförande har unika insikter om jobben, näringspolitiken och globaliseringens konsekvenser. Han blir ingen lätt match för Fredrik Reinfeldt och Anders Borg att avfärda när det gäller jobbfrågorna. De kan lätt framstå som skrivbordsprodukter i förhållande till Stefan Löfven som varit svetsare och de senaste åren stått med båda fötterna i en värld där industrins villkor utmanas.

I sitt första tal som partiledare framstår han som vara äkta vara. Han är inte bombastisk utan lågmäld. Som förre partiledaren Göran Persson uttrycker saken:
- Att inte sticka ut är också ett sätt att sticka ut.

Det var tydligt att Stefan Löfven i sitt första tal ville kompensera för det som hängt med honom de senaste dagarna: att han var emot kvinnopotter i löneförhandlingarna. Han försäkrade att han är övertygad feminist. Och att hans nej till kvinnolöner var en teknisk fråga som inte handlade om jämställdhet.

Stefan Löfven är en varm anhängare av EU och han vill att Sverige ska gå med i EMU. I sitt tal väjde han inte för att tala om EU och att han vill utveckla partiets EU-politik. Därmed beträder han det som fortfarande är minerad mark inom Socialdemokratin och som hans företrädare helst undvikit att ge sig in på. Och dagen innan Löfven blev vald förklarade Socialdemokraterna helt plötsligt att de accepterar att Sverige går med i den så kallade Europakten om vissa villkor är uppfyllda. Löfvens företrädare Håkan Juholt hade vid ett flertal pressträffar uttalat ett kategoriskt nej till pakten.

Stefan Löfven är oprövad i politiska sammanhang. Han har visserligen suttit i Socialdemokraternas verkställande utskott men han har ingen erfarenhet från regeringsarbete och han har ingen plats i riksdagen. Men trots det är förväntningarna på honom höga. Han hyllas av sina egna och borgerliga ledarsidor uttrycker sin respekt, vilket möjligen kan uppfattas som judaskyssar. Sin brist på politisk erfarenhet på olika nivåer måste Stefan Löfven kompensera genom att rekrytera kompetenta och erfarna medarbetare, något som Håkan Juholt misslyckades med.

Om till exempel en så eftertraktad person som Margot Wallström återvänder till Sverige och politiken, vilket hon antytt, lär det bli lättare för Stefan Löfven att rekrytera fler kompetenta personer.

Margit Silberstein
margit.silberstein@svt.se

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.