hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Kritiken ökar mot Vatikanens sexsmussel

Allt pinsammare för påven

Rapport
Publicerad 25 mars 2010 - 14:09
Uppdaterad 1 april 2010 - 14:11

De nya avslöjandena om sexuella övergrepp i katolska kyrkan börjar bli en pinsam personlig affär för påven. I en rad tidigare sexskandaler har påvar kritiserats som symbol för kyrkan. Men nu är det plötsligt den nuvarande påvens personliga agerande som ärkebiskop och kardinal som rotas fram ur en unket dunkel.

Pedofilskandalen inom Katolska kyrkan

I torsdagens New York Times visas på ett pinsamt mönster för hur påven skött sexuella övergrepp mot minderåriga. Hur en präst i Wisconsin förgrep sig på upp till 200 hörselskadade barn. Han klarade sig undan därför att katolska kyrkan ville tysta ner allt.

Påven Benedikt XVIBrev till Ratzinger
Två brev från en biskop om prästen hamnade hos kardinal Joseph Ratzinger i Rom. Numera är han påve - Benedictus XVI. Breven bad om ett ingripande. Ratzinger svarade aldrig på breven.

Den utpekade prästen skrev själv till Ratzinger och beklagade sig. Han var sjuk och ansåg sig förföljd. Dessutom var fallen preskriberade, menade han. Vatikanen lade därefter ner sin egen hemliga undersökning. Var det Ratzinger som ingrep? Varför?

Hållas hemligt
Under 23 år - till 2005 - var han som kardinal chef för "Kongregationen för trosärenden" som också har hand om prästers sexuella övergrepp. Först 2001 i samband med en stor skandal i USA började Ratzinger agera. Brevet till kardinal Ratzinger. Bild: New York Times
Efter brev till Ratzinger slapp prästen straff. Bild: New York Times

Men det handlade bara om att de lokala kyrkorna skulle anmäla fallen till Vatikanen i Rom. Allt skulle fortfarande hållas hemligt. De sexuella förbrytelserna anmäldes inte till polis och åklagare. Allt skulle behandlas i det tysta bakom Vatikanens murar.

Dokument i New York Times visar hur den katolska byråkratin i Rom mörkade i fallet med de 200 hörselskadade. Kyrkans anseende var viktigare än offren.

Påvens pudel
För någon vecka sen kröp Ratzinger en aning till korset. Påven gjorde en halvhjärtad pudel:

Han bad om ursäkt för övergrepp på upp till 14 500 barn på Irland. Och lovade att i fortsättningen ska kyrkan inte mörka utan lämna över fallen till polis och åklagare. De som sopat allt under mattan slapp straff. Kritiska katolska grupper menar att påven borde ha tagit upp det grundläggande problemet: Kravet att präster ska leva i celibat (vara ogifta).

Kritiken mot honom kvarstår. Hans agerande tyder på ointresse. Varför gjorde han inget under alla dessa år?

Joseph Ratzinger som ärkebiskop i München
På 80-talet kände Ratzinger till sexbrott, enligt Der Spiegel
1980 var han ärkebiskop i München. Också då teg han. En präst som förflyttades till hans stift efter sexuella övergrepp fick fortsätta verka - som präst och som pedofil.

Ständig nya övergrepp
Det är det ansedda nyhetsmagasinet Der Spiegel som avslöjar detta. (En engelsk text ur tidningen finns också.) Uppgifterna om pedofilprästen behandlades på ett möte där Ratzinger satt ordförande. Och prästen fick fortsätta tills för några veckor sen. Han flyttades runt efter ständigt nya övergrepp.

Der Spiegel påstår att mellan 2001 och 2010 behandlades 3000 fall av Vatikanen. Av dem avsattes 300 präster, 300 lämnade tjänsten frivilligt. 1 800 var så åldriga att de i princip inte straffades. De förbjöds bara att dela ut sakramenten (dop, konfirmation, nattvard osv).

Ett enda sådant "fall" kan handla om hundratals övergrepp (som i Wisconsin). Förre kardinalen Groër i Wien beskylldes i en bok för tvåtusen övergrepp.

Vuxna träder fram
Under året har en rad avslöjanden om sexuella övergrepp skakat katolska kyrkan i Tyskland. Nu träder offren fram som vuxna och berättar om övergrepp gjorda av dessa gamla präster som nu sluppit undan.

I dagens mediala situation blir det allt svårare för påven och Georg Ratzinger, påvens bror
Påvens bror Georg misshandlade pojkar i gosskören
kyrkan att hålla undan avslöjandena. Reaktionerna i Tyskland har varit starka; det är ju en "tysk påve". Mediebevakningen blir också närgånget personlig på ett helt annat sätt än under tidigare påvar:

Avslöjandena utvecklas ibland till en märklig familjehistoria. Påvens bror Georg har tidigare försvarat påven för hans medlemskap i Hitlerjugend.

Brodern misshandlade
Brodern Georg Ratzinger var länge ledare för den berömda gosskören Regensburger Domspatzen. Han har själv erkänt att han misshandlat barn i kören. Och bett om ursäkt - det tycks höra till ritualen efter avslöjandena. Under hans tid ska även barn utsatts för sexuella övergrepp i ett körinternat. Påvebrodern ingrep inte - han visste inget, säger han.

De tyska avslöjandena får ibland pinsamt futtiga drag. Som när en tidigare körmedlem berättar för Spiegel om påvebroderns raseriutbrott inför kören. En gång blev ilskan så stor att han tappade sina löständer...

När påven gjorde sin irländska pudel - och i ett herdebrev bad om ursäkt för vad som hänt på Irland - teg han om skandalerna i Tyskland som ju bl a berör hans eget sätt att agera i hemlandet.

Bekämpade avvikande
Ratzinger som barnsoldat i Hitlers armé (och medlem i Hitlerjugend)
Den blivande påven som barnsoldat i Hitlers armé (och medlem i Hitlerjugend)
"Papa Ratzinger" (påve Ratzinger) är idag 83 år. Han föddes i Bayern i Sydtyskland. När han valdes var han den äldste påve som valts sen 1730. Hans avdelning för trosfrågor är en efterföljare till den beryktade inkvisitionen som beskylls för att under 1500- och 1600-talet ha torterat och bränt dem på bål som avvek från påvens lära.

Ratzinger själv har ägnat stor tid åt att bekämpa avvikande meningar i dagens katolska kyrka. Han anklagas ibland också för att ha angripit andra kristna samfund samt judar och muslimer.

Vid ett besök i Latinamerika gjorde han uttalanden som ansågs förolämpande för indianerna. Han har även förföljt de s k befrielseteologer i Latinamerika som vill att kyrkan också skall motarbeta sociala orättvisor.

Förintelsen
Den "tyske påven" har även kritiserats för att han visat förståelse för dem som förnekar att Förintelsen ägt rum.

Den värsta mediestormen mot en påve tidigare i modern tid var mot påven Pius XII (påve 1939-1958) för att han ska ha böjt sig för nazisterna och svikit judarna.

Bo Inge Andersson, utrikeskommentator, SVT

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.