Hans Rosling är professor i internationell hälsa vid Karolinska Institutet. Foto: Marianne Earthy/SVT
Roslings värld
Hans Rosling har fått lägga den akademiska karriären på hyllan - för nu vill hela världen lyssna på professorn i internationell hälsa. I Pär Fjällströms porträtt får vi följa en energisk optimist som menar att världen, trots allt, blir bättre.
- Egentligen skulle jag ju bara göra ett verktyg för att visa studenterna hur världen förändrats, säger Hans Rosling. Att jag skulle komma att föreläsa för världsledande politiker och globala storföretag, det kunde jag aldrig föreställa mig!
Idag är Al Gore och Bill Gates bland dem som bokar in möten och vill utnyttja hans tjänster. Hans underhållande föreläsningar har fått enormt genomslag, inte minst tack vare nätet. Kalendern är fullbokad, ena veckan norska oljeindustrin, nästa FN eller utrikesministrarna i Latinamerika.
Hans Rosling berättar med bubblande statistik om utvecklingen i Shanghai, New York och Mumbai.
Han har en sällsynt förmåga att förvandla tråkig statistik till underhållning - emellanåt krönt med bejublad svärdslukning. Vändpunkten kom med de rörliga bubblorna, den banbrytande grafiken som köptes av Google för många miljoner. Pengarna har blivit till en ideell stiftelse med åtta anställda, som ska göra statistiska data om världen begripliga och sprida "en faktabaserad världssyn".
Samtidigt är Hans Roslings budskap ovanligt optimistiskt: ser man tillbaka har världen faktiskt blivit väldigt mycket bättre.
- Det finns inte längre några i-länder och u-länder! säger Hans Rosling. De vi kallar u-länder är ju snart ifatt! Vi har bara inte förstått hur snabbt världen förvandlas. Inte minst Afrika - Uganda växer nu snabbare än Sverige nånsin gjort!
Han har en solid grund att stå på, efter flera år som läkare i Mocambique och 20 års forskning i Afrika. Men referenserna finns också i hans egen bakgrund: mormors enkla bostad i Uppsalas "slum" på 60-talet, mammas längtan efter tvättmaskin.
- Det finns fortfarande dom som menar att inte alla indier ska ha tvättmaskin. Det där förstår jag inte alls. Om inte alla får det ungefär lika - hur ska det då gå med världen?
Producent: Pär Fjällström Foto: Lars Granstrand Klippning: Kjell Tunegård