SVT 2 fre 17 feb
20:00 Konstnären som försvann
K special.
* Även i SVT2 19/2 och SVT2 22/2



Var med och diskutera och läs allt om våra senaste filmer.


Postadress:
K special
105 10 Stockholm
Tel: 08-784 00 00

Epost:


Förslag eller tips?

Är du filmare och vill lämna in ett programförslag till K special? Eller vill du tipsa redaktionen om något? Använd formuläret här.


Vi tipsar om heta dokumentärer i Play, intervjuer med filmare och annat från dokumentärvärlden. Här kan du även anmäla dig till nyhetsbrevet Kultur i SVT och få kontinuerlig information om SVT:s kulturutbud.
Mejladress:

Kobra
Babel

Kommande program

SVT 2 fre 17 feb
20:00 Konstnären som försvann
K special.
1969 försvann den hyllade konstnären Nils Olof Bonnier spårlöst från en Finlandsfärja. Vad var det egentligen som hände i hytt 175? Var det det hårda politiska klimatet på Valands konstskola i Göteborg som orsakade hans död? Med hjälp av familj, vänner och konstnärskollegor målas bilden upp av en konstnär som ville göra konst för konstens skull i en tid när politiken var allt.
* Även i SVT2 19/2 och SVT2 22/2
* Textat sid. 299
SVT 2 fre 24 feb
20:00 Geniet från Flen - Hans Gedda
K special.
Hans Gedda är en av Sveriges mest framstående fotografer. I svartvita, oftast kvadratiska format har han porträtterat personligheter som Nelson Mandela, Evert Taube och kung Carl Gustaf. Några bilder har blivit ikoner, bilder som de flesta av oss känner igen - långt fler än de som känner till Hans Gedda.
* Även i SVT2 26/2 och SVT2 29/2
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.