I dokumentärserien Monsterstäder är det växande megastäder och dess utmaningar som står i fokus. Klipp från första avsnittet om Bombay. Foto: DR
Monsterstäder - hela serien
Världens största städer växer explosionsartat. Snart kommer 80 procent av världens befolkning att bo i en stad. Resultatet är enorma storstäder - med svåra problem.
Den 17 januari är det nordisk premiär för den danska dokumentärserien Monsterstäder. I fyra veckor kommer vi därefter göra nedslag i fyra av värdens snabbast växande storstäder - Bombay, Kairo, Shanghai och Bogotá.
I det första avsnittet tas vi med till Bombay, där infrastrukturen står inför en total kollaps. Här drömmer alla om en egen bil, men hur ska det gå när utrymmet på gatorna redan är slut? En film av Camilla Nielsson och Fredrik Jacobi.
I avsnitt två byter vi indiskt mot arbiskt och förflyttar oss till Egyptens huvudstad Kairo. Här växer sopbergen för varje dag. Och ingen vet vad som ska göras åt det. En film av Mikala Krogh.
Fyra filmer. Fyra megastäder. En serie. Trailer hämtad från Youtube.
Del tre i serien handlar om Bogotá, den colombianska huvudstaden som länge var en av världens mest kriminella och farliga städer. 1995 vände trenden tack vare två borgmästare med nya idéer. Och en universitetsrektor som moonade inför sina studenter. Filmen är gjord av Andreas Mol Daalsgaard.
I det sista avsnittet handlar det om Kinas största stad, Shanghai, där befolkningen ökar med en halv miljon människor om året. Samtidigt håller utrymmet på att ta slut. Vart ska alla ta vägen? Filmens regissör: Nanna Frank Moller.
Sändningstider: Monsterstäder SVT2 Söndag 17 jan 2010 kl 22.00 (Del ett) SVT2 Söndag 24 jan 2010 kl 22.00 (Del två) SVT2 Söndag 31 jan 2010 kl 22.00 (Del tre) SVT2 Söndag 7 feb 2010 kl 22.00 (Del fyra)