|
|
|
Med dokumentären I huvet på Anja Pärson får vi följa Anja under ett år, på vägen mot OS i Vancouver.
Foto: Johan Candert/Deep Sea Productions
|
I huvet på Anja Pärson
I tio år har Anja Pärson lyckats hålla sig i toppen av världseliten i alpint. I stenhård konkurrens har hon vunnit fem OS- och tio VM-medaljer, varav sju VM-guld.
Mer om I huvet på Anja Pärson |
Mer om Gröt, svett och klistervalla |
Hon har vunnit den totala världscupen två gånger och är den enda alpina åkaren i historien som vunnit VM-guld i alla fem discipliner. Men nu närmar det sig slutet och OS i Vancouver kan bli sista mästerskapet i hennes fantastiska karriär. Under ett år har filmaren Johan Candert följt Anja och målar ett närgånget porträtt av henne. Förutom en inblick i hennes dagliga tränings- och tävlingsvardag får vi också ta del av Anjas egna grubblerier och funderingar, där tvivel och bristande självförtroende ibland tar överhanden. Hon har mer än dubbelt så många VM- och OS-medaljer som den store Ingemar Stenmark. Hon är den enda kvinnliga idrottare som fått Svenska Dagbladets Bragdmedalj två gånger och den enda som överhuvudtaget fått den två år i följd. Men nu är karriären snart över för svensk alpin skidåknings största talang, Anja Pärson. Årets säsong kan bli hennes sista och hon satsar än en gång på att vara med i alla fem discipliner i OS i Vancouver. 
Anja Pärson. Foto: Johan Candert
Sedan Anja Pärson slog igenom i världstoppen har hon varit ett kärt byte för journalister och mediefolk. Kaxig och rapp i käften, ibland kontroversiell och med självsäkra uttalanden. Samtidigt har hon varit notoriskt undflyende när det gällt hennes egen person. Hundra procent fokuserad på sin sport och ovillig att släppa någon utomstående inpå livet.
- Att komma in som tjej från en liten by där en manlig skidåkare innan mig har vunnit allt och inte sagt så speciellt mycket, till en väldigt pratglad och kaxig tjej var en chock för Sverige tror jag, berättar Anja i dokumentären I huvet på Anja Pärson. Men Anja Pärson är inte bara kaxig och pratglad. I dokumentären visar hon för första gången upp en annan sida av sig själv: den grubblande, osäkra världsstjärnan, som varje år tvingas övervinna ett växande tvivel på sin egen förmåga. Hur är det möjligt, kan man undra? Anjas svar är enkelt: "Självförtroende är en färskvara". 
Anja Pärson är den enda alpina åkaren i historien som vunnit VM-guld i alla fem discipliner. Foto: Johan Candert/Deep Sea Productions
För dokumentärfilmaren Johan Candert berättar hon öppenhjärtigt om hur hon tvingats ändra livsstil för att återfå balansen i livet. För varje år tycker hon också det blir allt svårare att tvingas försaka sin familj och inte kunna leva ett vanligt Svensson-liv. Det är mycket som rör sig i huvet på Anja Pärson - både när hon sitter och vrålkör på motionscykeln i lägenheten i Monaco eller är hemma i Tärnaby på renskiljning.
Regi: Johan Candert Foto: Tobias Höiem-Flyckt Klipp: Kajsa Grandell Musik: Martin Andersson Producent: Lasse Rengfelt Exekutiv producent: Malcolm Dixelius Produktionsbolag: Deep Sea Productions Svensk dokumentär från 2010. Sändningstider: I huvet på Anja Pärson SVT1 Måndag 8 feb 2010 kl 21.00 SVT1 Fredag 12 feb 2010 kl 12.50 SVT1 Fredag 12 feb 2010 kl 02.00 SVT1 Söndag 14 feb 2010 kl 08.30
|