Så förbereds kungaslupen Vasaorden inför bröllopet
I sommar kommer Victoria och Daniel att färdas över Stockholms vatten i kungaslupen Vasaorden efter sitt bröllop, precis som kungen och Silvia gjorde 1976. Gomorron Sverige har besökt Galärvarvet i Stockholm för att se hur förberedelserna går.
Inför kronprinsessan Victorias 30-årsdag 2007 intervjuade SVT:s Victoria Dyring kronprinsessan om allt från skriverier i media till 30-årskriser och klimatfrågor. Se intervjun här!
Ebba von Sydow har varit i New York och träffat Mark Ingram, som är expert på brudmode. De tittar på kungliga bröllopsklänningar genom åren och så försöker Ebba hitta en klänning åt Victoria.
Bröllopsyran inför prins Charles och Dianas bröllop
I det andra avsnittet av "Det kungliga bröllopet" visas en dokumentär om prins Charles och Diana. SVT:s Claes Elfsberg bevakade deras bröllop 1981 i London. Se här när Claes känner av stämningen på gatorna innan bröllopet!