För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Gänget bakom Småstadsliv har premiär för sin nya teaterföreställning, "Bland braköl och samurajlådor".
Småstadsliv har vid det här laget blivit kultförklarade långt utanför Hälsinglands gränser. Bara en sån sak som att den fjärde filmen som släpptes i vintras blev den mest sålda i hela Sverige i december, säger en hel del om framgångarna.
- Det är ofta den där igenkänningsfaktorn. Vi har inga direkta poänger oftast, skrattar Christian Wallin som är skapare av teatern och skådespelare. Det är väldigt poänglöst men det är just situationer som vi lyckas skruva till på rätt sätt.
För ett år sedan tog de med nervösa steg klivet upp på teaterscenen och gjorde en turné med närmare 100 spelningar runt om i landet. Något som gav mersmak, imorgon är det premiär i Alfta med nya föreställningen "Bland braköl och samurajlådor".
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.