För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Nyckelharpsspelare prisad
Publicerad 6 februari 2012 - 14:26 Uppdaterad 6 februari 2012 - 17:05
ÄLVKARLEBY - Petrus Dillner, 16 år från Älvkarleby har ett stort intresse för uppländsk folkmusik. Det första mötet med en nyckelharpa var när kulturskolan i Älvkarleby hade uppvisning av vilka instrument man kunde välja att spela.
- Jag gick hem till mamma och sa att jag hade sett världens häftigaste instrument, säger Petrus.
Det har blivit många timmars övande där hemma i köket. Men det är också ett övande som har gett utdelning. Nyligen sökte han ett stipendium i hopp om att få ta del av 85.000 kronor. Stipendiet kom från Hilda och Arvid Blankfeldts minnesfond för uppländsk folkmusik.
- Man kunde söka, för att förhoppningsvis få några tusen kronor. Det skulle ha varit jätteroligt. Å så fick jag hela stipendiet och det var ju ännu roligare. Å att bara få stipendiet var ju häftigt.
Pengarna ska först och främst gå till en ny nyckelharpa. En handgjord nyckelharpa kostar omkring 50.000 kronor. Petrus har spelat nyckelharpa i åtta år nu och han har dessutom tagit Anders Zorns bronsmärke.
- Jag skulle vilja kunna leva på folkmusiken på något sätt.
Vi ska nu träffa 16-årige folkmusikern Petrus Dillner från Älvkarleby. Han spelar nyckelharpa och har fått ta emot en rad diplom, Zornmärket och nu ett stipendium på 85 000 kr, som han tog emot under en ceremoni i Uppsala igår.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.