rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Bostadsmarknaden

Publicerad 27 maj 2011 - 18:52
Uppdaterad 27 maj 2011 - 18:53

Fler än 100 000 personer söker en hyresrätt i Göteborg, men byggandet är inte ens i närheten av de siffrorna. I Hylte däremot, kämpar det kommunala bostadsbolaget för att få sina lägenheter uthyrda. Västnytt har granskat bostadsmarknaden i Västra Götaland.

Drygt 100 000 personer är registrerade som sökande på Boplats Göteborg och nästan 70 000 av dessa är under 30 år. Det kanske är lite svårt att föreställa sig hur många det är, men om man tänker sig ett Göteborgsvarv så kanske bilden klarnar. Idag bor fler och fler av de här unga i andra eller tredje hand, hos kompisar eller i hyrda rum. Andelen som saknar en egen bostad ökar drastiskt, från drygt 20 procent för två år sen till 30 procent i år.

Nu har politikerna bestämt att det ska byggas 1 000 nya hyresrätter per år under nuvarande mandatperiod. Det räcker knappast med tanke på att inom några år kommer 60 000 unga, ett helt Göteborgsvarv till, att flytta hemifrån.

Hur fungerar det då att söka bostad på Boplats? Man får i regel veta väldigt lite om lägenheten man söker, ibland bara hur många rum den har och var den ligger. Bristen på information tros vara en bidragande orsak till att drygt hälften av de sökande tackar nej när de får erbjudande om en lägenhet.

Ett annat problem är att man kan vänta på lägenhet hur länge som helst utan att få veta hur man ligger till bland de sökande. I vissa områden har varje lägenhet mer än 1000 sökande, men de 999 som inte får den får aldrig veta varför, om det berodde på att deras inkomst var för låg eller kanske för att de hade fel efternamn. På Boplats väljer hyresvärden vilken av de sökande hon eller han vill ha i lägenheten. Många skulle hellre vilja att ett traditionellt kösystem infördes i Göteborg, där lägenheterna delas ut efter kötid.

I Hylte Bruk i Halland har man det omvända problemet. 10-15 procent av kommunala Hyltebostäders lägenheter står tomma nästan jämt och tär på företagets ekonomi. Men man har det inte lätt, med en timmes bilfärd från E6:an på en slingrig skogsväg inåt landet är det inte lätt att locka nya invånare.

Katia Ostrowska

 

Järnvägsmiljonerna

Företaget misslyckades med att hålla järnvägen farbar förra vintern. Då fick de 125 miljoner av Trafikverket, för att sluta jobba för dem.

Farligt gods transporteras i tunnlar. Bild: SVT

Farligt gods

Det är fritt fram att köra högexplosiva varor och dödliga gifter genom tunnlar i Sverige. Det visar Västnytts granskning.

Pejam. Bild: SVT

Hedersflyktingar

Västnytt har i flera reportage berättat om Pejam som ska avvisas till Kurdistan trots att hennes familj hotar henne till livet.

Bostadsmarknaden

Fler än 100 000 söker en hyresrätt i Göteborg. I Hylte står lägenheterna tomma. Västnytt har granskat bostadsmarknaden.

Familjehemsbluffen

Vinnare av Guldspaden 2010

Västnytt/Hallandsnytt vannen Guldspade för avslöjandet om familjehemsföretaget Styrmansgården i Laholm.

Dött djur. Foto: Länsstyrelsen

Misslyckat djurskydd

Nästan dagligen får länsstyrelsen i Halland larm om djur som far illa. Men Hallandsnytt kan avslöja att det kan dröja flera månader innan tipsen kontrolleras.

Vindkraftverk

Försvaret och vindkraften

Västnytt har kunnat avslöja att försvarsmakten vill få bort mängder av vindkraftverk i närheten av militära flygfält. Men efter en storm av protester backar försvaret.

Ekstaskylt i Kungsbacka. Bild: SVT

Mögelmygel i Kungsbacka

Hyresgäster hos kommunala Eksta i Kungsbacka klagade över fuktskador och mögelproblem men upplevde att de inte togs på allvar. Och bostadsbolagets mätningar sekretessbelades.

Frida Björk framför Operan i Sidney.

Hallandsnytt i Australien

Vad kan Halland och Australien egentligen ha gemensamt? Ja, betydligt mer än man kanske tror.

Inställningar på TV. Bild: SVT

Ljudproblem kan lösas

Många tittare som har Com Hem som TV-leverantör svär över att det inte är något ljud på Västnytts och Hallandsnytts sändningar. Men problemet går att åtgärda.

Vänersborgs Arena

Västnytt har i en rad reportage visat att kostnaderna för Vänersborgs Arena skenat från beslutade 140 miljoner kronor till nära 300 miljoner.

Bandyboll på Heden.

Isbanan på Heden

Västnytt har granskat avtalen kring den nybyggda isbanan på Heden, mitt i Göteborg.

Prisslapp på 40 miljoner. Grafik: SVT

Toppfrysaffären

Västnytt har granskat den så kallade Toppfrysaffären och kan avslöja att slarv med dokument och olagliga beslut låg bakom den omfattande förlustaffären.

Prissummor på folk i gatumiljö. Grafik: SVT

Dyr jobbcoachning

De ska coacha arbetslösa kollektivanställda till nya anställningar Men det är lite jobb för dyra pengar som utförs.

Och nu vädret

På Västnytt får vi många samtal och mail som handlar om väderkartan. Framför allt handlar det om vilka orter som står med på kartan.

Ansvarig utgivare Västnytt/Hallandsnytt: Lena-Marie Nilsson

Västnytt 40 år
Nya sändningstider

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.