Få politiker vill driva hbt-frågor

Publicerad 25 juli 2010 - 19:20
Uppdaterad 25 juli 2010 - 22:13

När Stockholm Pride drar i gång i morgon är det många politiker som vill komma och synas. Men efter Prideveckan verkar engagemanget svalna.

Det är inte många politiker som tar upp hbt-frågor när de listar vilka ämnen de tycker är viktiga. Det visar en genomgång som gjorts med hjälp av SVT:s webbtjänst Valpejl.

5.500 personer som kandiderar till riksdagen i höst har i en enkät fått svara på frågor om sig själva. Av dem har en tredjedel, 1.600, svarat, och bland dem är det blott ett 20-tal personer som tar upp hbt-frågor när de beskriver sina intressen.

Få driver frågor själva
Ulrika Westerlund, förbundsordförande på RFSL, säger att hon inte är särskilt överraskad över svaren.

-Men samtidigt är det min erfarenhet att det är betydligt fler än en handfull som reagerar postivit när vi tar kontakt, och tar initiativet. Man kan inte säga att det bara är så få som alls är intresserade. Men personer som driver frågorna själva av egen kraft, de är inte så många, säger hon.

Hon tror att många kanske har uppfattningen att hbt-frågor bara berör en liten del av befolkningen.

-Men vi försöker poängtera att det här handlar om ett brett perspektiv, att det handlar om mänskliga rättigheter för alla, säger Ulrika Westerlund, förbundsordförande på RFSL.

Fredrik Andersson

Läs nyheter från din region

Foto: SVT.

Valrörelsen 2010 inifrånEn vinnare - En förlorare

Eva Solberg (M) och Marika Lindgren Åsbrink (S) ägnade stor del av sina liv åt att kampanjarbeta för varsin sida i valrörelsen. Nu har rösterna räknats och vi träffade dem för att höra hur de ser på valrörelsen och resultatet.


Ekonomidebatten. Foto: Scanpix.

DEBATTER OCH DUELLER Se de stora debatterna och duellerna!


Jan Björklund

UTFRÅGNINGEN Alla utfrågningar, kommentarerna, chattarna, Eftersnack och mycket mer! (All the programmes are available in English and Arabic)


Väljarindex

VÄLJARINDEX - UPPDATERAD 18/9 (Novus, Sifo, Synovate, United Minds) Här kan du se en sammanställning över alla opinionsmätningar!


Gör vårt
test!

TESTA DIG SJÄLV Vilket parti står dig närmast? Gör SVT:s valkompass och matcha dig mot både partier och kandidater!


GRANSKA POLITIKERNA Vem har ändrat ståndpunkt och vad heter egentligen Ohlys favoritband? En djupdykning i Valpejl avslöjar politikernas kuriositeter.

Ana Gina

SATIR Syster Khadidje, Bettan och Fippan kommenterar valet på anagina-valet.se.

POLITIKERNAS FAVORITER Vad gillar politikerna att titta på när de sitter i tv-soffan? Vad äter de för käk efter en lång dag i valstugan? Och vilka förebilder har de? Valpejl ger oss svaret!

VALKOLL FÖR YNGRE Varför röstar man egentligen? Och vad är en ideologi?

Debatt på YouTube-valet

Metin Ataseven (M) och Evin Cetin (S) debatterar ungdomar och kriminalitet.

Elfte timmen

Daglig satirisk valbevakning i nyhetsform. Elfte timmen-redaktionen ser igenom rökridåerna, ordmassorna, de tomma löftena och läser mellan raderna och fullföljer tankegångarna. Politik är roligt! Programledare: Peter Settman.

Ana Ginas valspecial Khadidje gör en egen valaffisch

Satir Följ Khadidje, Bettan och Fippan fram till valet! Tre karaktärer med mycket att säga om politik.