Prestigeseger för Rolf-Göran

Publicerad 4 juni 2011 - 19:00
Uppdaterad 5 juni 2011 - 08:58

Svenska hoppryttaren Rolf-Göran Bengtsson och hans Casall La Silla tog hem Global Champions Tour i Hamburg och fick motsvarande 852 000 kronor för besväret.

Rolf-Göran Bengtsson

-Han kunde inte vara bättre, han var fantastiskt duktig, säger den svenska världsfyran om hingsten Casall La Silla till ridsport.se

Ekipaget var nästan en sekund snabbare än tyska tvåan Ludger Beerbaum på hästen Chaman.

Segern är Rolf-Görans första på den penningstinna hopptouren Global Champions Tour dit de 30 bästa hopparna på världsrankingen bjudits in för att tävla.

-För mig och ägarna är det en stor ära att ha en vinnarhingst här i dag, säger han till World of Showjumping om segern som vanns i den tredje omgången.

söndag 20 maj

Ridsport  20:23
Ridsport  19:03

lördag 19 maj

Ridsport  18:34

fredag 18 maj

Ridsport  20:18

torsdag 17 maj

Ridsport  20:40

söndag 6 maj

Ridsport  15:56

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:30 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.