Bakom kulisserna på den legendariska restaurangen El Bulli skapas världens mest avancerade mat. Det är ett mödosamt arbete som handlar om att hitta de allra nyaste och mest oväntade smakupplevelserna. Och ingen rätt når matbordet utan godkännande från restaurangens karismatiske chef Ferran Adria.
Tre bossar ger en unik och skrämmande inblick i den organiserade brottslighetens Ryssland.Foto: Cinephil productions
Tjuvarnas lag
I Dox: Tjuvarnas lag berättar före detta ledare inom den organiserade ryska brottsligheten för första gången sin historia. Skurkar som, efter Sovjetunionens upplösning, pånyttföddes som aktade affärsmän.
Med hjälp av enorma förmögenheter har de fått politiskt inflytande i landet som tidigare betraktade dem som simpla bovar. Efter att ha lagt grunden för sin verksamhet i hemlandet väntar de ivrigt på att få inflytande över resten av världen.
Det sägs att vi i väst inte förstår oss på Ryssland i allmänhet och den ryska undre världen i synnerhet. För det handlar inte om en "maffia" i traditionell bemärkelse. Det är en stat i staten som har sina egna metoder och lagar och som styrs av en alldeles egen logik.
Dokumentärfilmaren Alexander Gentelev har tagit på sig att förklara för resten av världen hur Ryssland fungerar. Under tio år har han försökt reda ut vilka som är mäktiga företagsägare, oligarker, och vilka som är kriminella.
Två av huvudpersonerna:
Leonid Bilunov (Mackintosh): Som barn gick han på "idrottsinternat", en skola som fostrade blivande legosoldater som skulle utföra uppdrag åt partiet och regimen. En mängd grova brott gjorde att han, vid Sovjetunionens fall, tillbringat 18 år i fängelse. Han blev chef för den första banken som bildades i den nya Ryska federationen. Bilunov bor nu i Frankrike och agerar konsult åt västerlänningar som vill investera i Ryssland.
Alimzhan Tokhtakhounov (Taiwanchik): Blev tidigt en professionell korthaj, flyttade till Moskva och gick med i Izmaylovo, en av de största kriminella organisationerna i staden. Anklagades för att ha försökt muta konståkningsdomare vid vinter-OS i Salt Lake City 2002. Efter ett antal år i andra länder bor han åter i Ryssland, som han inte kan lämna eftersom han fortfarande står på Interpols lista över efterlysta. Han är affärsman och ivrig supporter av såväl idrott som konst.
Rysk dokumentär (Thieves by Law) från 2010.
Sändningstider: Tjuvarnas lag SVT1 Tisdag 23 nov 2010 kl 22.00 SVT1 Onsdag 24 nov 2010 kl 00.00