Sjöström mot Alshammar i SM-duell

Publicerad 14 juli 2010 - 11:02
Uppdaterad 14 juli 2010 - 14:48

Simningen kliver in i SM-veckan och redan i kväll är det dags för den första duellen mellan Sarah Sjöström och Therese Alshammar.

SM-veckan

100 m fritt är distansen som gäller och går man efter försöken är det faktiskt fördel för 16-åriga Sjöström. Tiden 55,89 var den bästa, över en sekund snabbare än Alshammar som slutade sjua. Finalen går kl 18.00.

-Båda ligger nog i hårdträning just nu, men det blir nog en större fight på 100 fritt än på fjäril, säger Sarah Sjöström till SVT Sport.

Mårten Lundmark

måndag 30 januari

SM-veckan  12:05

söndag 29 januari

SM-veckan  14:57
SM-veckan  14:06
SM-veckan  13:42
SM-veckan  13:21
SM-veckan  12:27

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 1 idag
09:50 Alpint: Världscupen
SVT 1 idag
12:50 Alpint: Världscupen
SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.