Varken Stefan Nystrand eller Lars Frölander tog SM-guldet på 100m frisim. Det blev i stället doldisen Jonas Persson som var först i mål.
Persson bor i USA, men kom hem för att simma SM inför sin hemmapublik i Malmö.-Det är skönt. Det är för såna här stunder man kommer hem, säger han.
Tiden 50,59 räckte för att slå tvåan Stefan Nystrand med en tiondel, och Persson var också nöjd med tiden.
-Bra för den här bassängen. Det är mycket vågor på andra längden.
Persson fick avstå VM förra året, men är med i EM-truppen. Där är målet finalplats på 100 frisim.
-Det är svårt att veta vad som krävs, men jag tror att det är realistiskt, säger han.
41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.
Petter Solberg har taktiken klar inför Svenska Rallyt.
Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.
Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.
Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.