Trotsade svår skada - vann guld

Publicerad 3 juli 2011 - 14:17
Uppdaterad 3 juli 2011 - 17:21

När Sebastian Balck korsade mållinjen i dagens kortbanelopp höjde han armarna i samma segergest som Usain Bolt brukar göra. För en månad sedan hade det varit omöjligt.

SM-veckan sommar 2011

Då slet han nästan av ena bicepsmuskeln i en krasch i Estland. Han opererades och beordrades en månads vila. Men redan efter tre veckor gjorde han comeback, och idag var han fullständigt överlägsen över 54 kilometer. Med nio varv kvar gjorde Balck och tre andra cyklister ett ryck från huvudklungan.

-Det är en konst att köra fort i en timme och det kan hända mycket på sådana här banor, så vi försökte sätta fart så fort som möjligt, säger Sebastian Balck.

I slutet på samma varv ryckte sedan Balck även ifrån utbrytargruppen. I mål var han 9,5 sekund före tvåan. Hans stall Cykelcity tog för övrigt alla tre medaljer, precis som Alrikssons Cykelklubb gjorde på damsidan.

Rickard Björling

torsdag 12 april

SM-veckan  07:02

fredag 17 februari

SM-veckan  07:04

måndag 30 januari

SM-veckan  12:05

söndag 29 januari

SM-veckan  14:57
SM-veckan  14:06
SM-veckan  13:42

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:30 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.