SM-veckan: Skidskytte

Publicerad 29 december 2011 - 12:18
Uppdaterad 29 december 2011 - 12:19

Alla tävlingar är i grunden lika. Den tävlande startar vid startlinjen, åker ett varv på banan, skjuter, åker en till runda, skjuter och så vidare, och avslutar sedan men ett varv på banan innan målgång.

Så går det till:
Under tävling åker du mellan sex kilometer och två mil och skjuter två eller fyra gånger, beroende på vilken typ av tävling du deltar i. Skjutavståndet är alltid 50 meter och du skjuter alltid fem skott per skjutning. Skjuter gör du antingen stående eller liggande, ordningen bestäms utifrån vilken typ av tävling du deltar i. Målen har en diameter på 115 millimeter i stående och 45 millimeter i liggande.

Tid räknas under hela loppet för en åkare och klockan stannar därför inte vid en skjutning. Missar du ett skott blir det antingen ett tidstillägg på en minut vid distanslopp eller åka en 150 meter lång straffrunda vid alla andra typer av lopp.

Fakta:
För distans- och sprinttävlingar startar de tävlande med 30 sekunders intervall. Vid jaktstart baseras starttiderna på en tidigare tävling, och vid masstart startar alla åkare samtidigt. Vid en stafett startar den första åkaren i alla lag samtidigt och, efter att ha fullbordat sin del av loppet, växlar denne över till nästa åkare i laget.

Mixstafett är en relativt ny disciplin i skidskytte. I dessa måste två kvinnliga skidskyttar åka de första två sträckorna, medan två manliga skidskyttar åker sträcka tre och fyra. I övrigt gäller samma regler som vid en vanlig stafett.

Vapnen som används är kaliber 22 Long Rifle (5,6x15). Det är inte tillåtet med hel- eller halvautomatiska vapen. Det är inte heller tillåtet med optiska riktmedel med förstorande effekt. Före tävlingens start skjuts vapnet in och träffbilden centreras.

torsdag 12 april

SM-veckan  07:02

fredag 17 februari

SM-veckan  07:04

måndag 30 januari

SM-veckan  12:05

söndag 29 januari

SM-veckan  14:57
SM-veckan  14:06
SM-veckan  13:42

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:30 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.