Syrianska-AIK bröts efter skandal

Domare skadad

Publicerad 25 april 2011 - 15:21
Uppdaterad 26 april 2011 - 17:30

Syrianska satte 1-0 mot AIK. AIK fick därefter en utvisning och då utbröt kaos. En domare fick en smällare kastad på sig och matchen bröts efter tumult på läktarna.

-Det beror till stor del på att en domare är skadad av ett knallskott som träffade i örat. Han ska uppsöka sjukhus. Han har garanterat fått tinnitus och hör ingenting. Ingen av domarna vill i nuläget prata om detta, säger matchdelegaten Lars Wilhelmsson.

Matchen var het från start med flera stökiga situationer. Bland annat fick Abgar Barsom och Kenny Pavey gula kort.

När Syrianska tog ledningen hettade det till ännu mer.

Dinko Felic höll sig framme med en fin nick på Yussuf Salehs frispark, 1-0 i 19:e minuten. Kort efter den följande avsparken åkte AIK:s Teteh Bangura ut för en stämpling mot hemmamålvakten Dwayne Miller.

Publiken såg rött
Delar av publiken såg då rött. Assisterande domaren Daniel Wärnmark träffades av en smällare, spelarna lämnade planen och delar av långsidans läktare fick utrymmas på grund av smällare som kastades från AIK-klackens kortsida bakom Syrianskas mål.

-Jättetråkigt att det blir så här. Jag har själv barn som sitter på läktaren så det är klart man är orolig, sade Syrianskas manager Özcan Melkemichel till Canal Plus under avbrottet.

Polisen och de ansvariga från klubbarna höll ett långt möte för att avgöra om matchen skulle kunna spelas vidare. Ett antal poliser ställde upp sig som barriär framför AIK:s tillresta supportrar.

Efter 35 minuter kom beskedet att matchen blåses av slutgiltigt. Förutom att domaren Wärnmark skadats kan inte säkerheten garanteras för spelare och funktionärer.

-Det är även fara för fortsatt personsäkerhet, därför bestämde vi att bryta matchen. Det är väldigt hätsk stämning på arenan, säger Wilhelmsson.

AIK-fansen slussas ut först
Polisens närmaste uppgift blir att slussa ut folk från arenan.

-Det gäller att få ut AIK:arna här ifrån först och under tiden hålla kvar Syrianskas fans på arenan.

Wilhelmsson säger även att det inte finns något besked om Syrianska kommer att tilldömas segern.

-Det har jag ingen kommentar till, om det blir omspel eller om något lag tilldöms segern. Det bestäms i efterhand av förbundet.

Johan Wåhlin och TT

onsdag 23 maj

Syrianska  19:46

onsdag 16 maj

Allsvenskan fotboll  21:06

fredag 11 maj

Syrianska  21:07

söndag 6 maj

Norrköping  15:12

onsdag 2 maj

Syrianska  19:17

lördag 28 april

Syrianska  14:18

måndag 23 april

Malmö  19:24

söndag 15 april

Syrianska  16:20

fredag 6 april

Gefle  15:14

söndag 1 april

Syrianska  17:53

onsdag 23 maj

Serie A  22:07
Premier League  21:37
Champions League  14:15
Internationell fotboll  10:27

måndag 21 maj

Premier League  21:27
Internationell fotboll  09:00

söndag 20 maj

Internationell fotboll  23:27
Serie A  23:01
Champions League  19:44
Champions League  09:57

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.