Publicerad 2 december 2011 - 11:16 Uppdaterad 2 december 2011 - 11:20
Det har varit stor uppmärksamhet vänner och bekanta har hört av sig, men det är ju inte så roligt att bli känd för att man har kackerlackor hemma, säger Elisabeth dagen efter att Plus sändes.
Elisabeth är besviken på Stockholmshem som fortfarande inte har hört av sig till henne angående kompensation för kackerlacksproblemen. Dom lovade, men än har inget hänt, säger hon. Mängden kackerlackor har minskat. Vi hittar enstaka levande och flera döda i köksskåpen varje dag, men det har blivit bättre, berättar Elisabeth.
Olle Torefeldt som representerade Stockholmshem i programmet. Säger att lokal personal från Stockholmshem har varit i kontakt med Elisabeth i samband med sanering av huset. På frågan om varför Elisabeth fortfarande inte har fått någon kompensation svarar Torefeldt att: -Det är svårt att avgöra omfattningen av problemet innan ärendet är avslutat. När det gäller ersättningsfrågan håller vi kontakt med Hyresgästföreningen som representerar Elisabeth i ärendet. Dock står han fast vid att hyresreduktionen under problemperioden kommer att bli större än 10%. Nästa vecka (v49) ska en efterkontroll av fastigheten göras då vet vi mera, säger Olle Torefeldt.
Har du blivit lurad av ett oseriöst företag? Står du maktlös inför det finstilta i ett avtal? Vi söker nu efter angelägna ämnen att ta upp i det nya programmet.