Viktigt meddelande för Istaby

Plus spårar nätbluff till dansk affärsman

Publicerad 21 december 2011 - 10:55
Uppdaterad 22 december 2011 - 14:09

Att bli tillskickad varor man inte beställt eller upptecknad på abonnemang som man inte ens visste fanns - det är en av de vanligaste anledningarna till att skriva till Plus. Många har blivit lurade på det här viset av ett företag som heter Supershopping. Åsa Avdic ger sig på jakt efter de ansvariga - alla spår leder till Danmark.

En av alla dem som blivit ofrivillig kund hos Supershopping är Katja Uddman. En dag landade ett obeställt paket med vitaminer och en faktura på 59 kronor i hennes brevlåda. Av räkningen framgår det att detta är den första leveransen i ett löpande månadsabonemang på vitaminpreparat.

Katja bestrider fakturan men Supershopping ger sig inte. De skickar vidare sina krav till ett inkassoföretag som fortsätter försöka driva in pengarna.

Uppgifter pekar mot tre olika länder
Att komma i kontakt med Supershopping är inte lätt: på räkningen som Katja fått uppges ett bankgironummer i Danmark, en returadress i Estland och en avsändaradress i Finland. Något telefonnummer finns inte och de svarar inte på mail.

Till konsumentverket har det inkommit mer än 60 anmälningar mot Supershopping. Men ärendet går trögt att handlägga eftersom Supershopping är så svåra att få tag på.

Grävandet leder till dansk affärsman
En som gjort långtgående undersökningar kring Supershopping är konsumentjournalisten Anders Nyman.
- Jag har följt tre spår och allt pekar mot samma person.

Mannen i fråga bor i Danmark och heter Torben Dahlvad. Dels ägs Supershopping av ett annat företag, som i sin tur ägs av ett företag där Dahlvad är direktör. Dels är Supershoppings webbplats registerat på ett annat företag där Torben varit direktör. Slutligen är även Supershoppings bankgironummer knutet till honom.

Torben Dahlvad har figurerat i olika danska bantningsbluffar sedan nittiotalet. Plus har varit i kontakt med en dansk journalist som gjort precis samma slutledning som Anders Nyman och knutit Torben Dahlvad till Supershopping.

Dahlvad nekar till inblandning
Efter en del bilåkande kors och tvärs genom Danmark lyckas Plus Åsa Avdic få tag på Torben Dahlvad. När han får frågor om Supershopping så nekar dock till att ha något att göra med verksamheten:
- Jag har inte tillgång till det här bankkontot, jag känner inte till det, påstår Torben Dalvad.

Supershopping åker i tunnan
I övrigt har Dalvad inga kommentarer till de kritiska frågorna om Supershopping. Men Åsa Avdic är fortfarande övertygad om att hon hittat den ansvarige bakom Katja Uddmans, och många andras, obeställda vitaminer.

Plus dom över Supershoppings verksamhet är hård:
- Om man nu gör så att man döljer villkor och avgifter på ett sätt som strider mot konsumentlagarna, ja då åker man i soptunnan, fastslår Åsa Avdic.

Jonas Lidström
jonas.lidstrom@svt.se

Sök Plus-innehåll

Soptunnan

Se vilka företag och produkter som har hittills har hamnat i soptunnan.

Budgetverktyget

Plus interaktiva budgetverktyg hjälper dig att få bättre koll på din ekonomi.

Tipsa oss!

Har du blivit lurad av ett oseriöst företag? Står du maktlös inför det finstilta i ett avtal? Vi söker nu efter angelägna ämnen att ta upp i det nya programmet.

Se Plus klipp och programmen när du vill i SVT Play.

Följ oss

RSS

Sändningstid

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.