Viktigt meddelande för Istaby

Lurade på Chelsea-biljetterna

Publicerad 16 februari 2012 - 08:55
Uppdaterad 16 februari 2012 - 12:55

Familjen Andersson med de två fotbollstokiga sönerna Albin och Axel skulle åka på sitt livs fotbollsresa ihop med fyra andra familjer. De skulle se en toppmatch i engelska ligan mellan Chelsea och Arsenal.

Man köpte biljetter tillsammans, flyg och hotell fixades, allt var perfekt. Men väl på plats i London kom chocken: det fanns bara två biljetter att hämta på hotellet.

Lovade komma till arenan med biljetterna
En representant för biljettföretaget lovade över telefon att resten av biljetterna skulle levereras direkt till arenan innan matchen. Så hela gruppen åkte dit i god tid innan matchstart och väntade. Men kuriren med biljetterna dök aldrig upp - de var lurade.

Både barn och vuxna blev ledsna och upprörda. Men tack vare stor envishet och framåtanda lyckas man skrapa fram biljetter så att alla fick se matchen. Men det blev alltså andra gången man köpte biljetter till samma match.

Blåsta på nästan 30 000 kronor
Biljetterna kostade ca 2700 kr styck. Totalt var de tretton personer. Två biljetter levererades Nu har familjerna väntat sedan juni 2011 på att få tillbaka 29500 kr från Online Ticket Express. Att döma av vad andra drabbande berättar så är chanserna att få tillbaka några pengar små.

I veckans Plus ger sig programledaren Åsa Avdic ut för att hjälpa de här familjerna och ställa Online Ticket Express till svars. Spåren leder henne till det lilla landet Andorra mellan Frankrike och Spanien.

FAKTA: Online Ticket Express

*Företaget som sålde de ursprungliga biljetterna som inte levererades heter Online Ticket Express (finns på nätet: http://www.onlineticketexpress.com/). Det mesta tyder på att det rör sig om ett riktigt skojarföretag.

*Vid en snabb sökning på nätet finns några positiva omdömen men om man fortsätter finns där hundratals berättelser som denna, folk som betalat biljetter men inte fått några levererade.

*Hos Konsument Europa finns det 28 ärenden som gäller Online Ticket Express.

Johan Ågren
johan.agren@svt.se

Sök Plus-innehåll

Soptunnan

Se vilka företag och produkter som har hittills har hamnat i soptunnan.

Budgetverktyget

Plus interaktiva budgetverktyg hjälper dig att få bättre koll på din ekonomi.

Tipsa oss!

Har du blivit lurad av ett oseriöst företag? Står du maktlös inför det finstilta i ett avtal? Vi söker nu efter angelägna ämnen att ta upp i det nya programmet.

Se Plus klipp och programmen när du vill i SVT Play.

Följ oss

RSS

Sändningstid

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.