Bakom kulisserna på den legendariska restaurangen El Bulli skapas världens mest avancerade mat. Det är ett mödosamt arbete som handlar om att hitta de allra nyaste och mest oväntade smakupplevelserna. Och ingen rätt når matbordet utan godkännande från restaurangens karismatiske chef Ferran Adria.
Tre före detta ungdomsbrottslingar ger sig ut i Chicagos slumkvarter. Deras uppdrag: att stoppa våldet innan det är för sent.Foto: Steve James
The interrupters
Våld sprids på samma sätt som smittsamma sjukdomar, anser epidemiologen Gary Slutkin. Därför borde också behandlingen vara likadan, nämligen att man stoppar smittan vid dess källa.
Slutkin grundade organisationen CeaseFire där ett antal "interrupters" ingår, personer som själva bidragit till våldet på gatorna men som nu jobbar med att hejda dess spridning. I Dox: The Interrupters följer vi några av dem.
2008 dödades fler unga amerikaner i centrala Chicago än vid striderna i Irak. Det finns områden i USA:s tredje största stad som utan överdrift kan beskrivas som krigszoner. Polisen är inte att räkna med och därför blir insatsen från "våldshejdarna", Violence Interrupters, desto viktigare. De ger sig in i konflikter som ännu inte urartat i våld och de är trovärdiga ute på gatorna eftersom de vet vad de talar om.
Ameena Matthews pappa var en av Chicagos mest ökända gängledare och hon själv bytte ett våldsamt förflutet mot familjeliv och en nyfunnen tro. Ameena är en person som även de mest förhärdade våldsverkarna vill lära känna och hjälpa i hennes arbete.
Eddie Bocanegras tillvaro präglas av ett mord han begick när han var sjutton. Arbetet med CeaseFire är hans sätt att betala av på den skuld han känner. Allra mest berörd blir han av våld mot barn och tillbringar därför mycket tid med att försöka hålla de allra yngsta borta från gatorna och se till att de som behöver stöd får det.
Tack vare filmaren Steve James och författaren Alex Kotlowitz får vi en ovanligt intim inblick i livet på storstadens gator. Dox: The Interrupters är filmad under ett år och en period då Chicago blev den nationella symbolen för våld i USA.
Sändningstider Dox: The interrupters SVT1 tis 17 jan 2012 kl 22.00 SVT1 ons 18 jan 2012 kl 01.00