Del 12 av 12. Säsongsavslutning. Fifty shades of Grey är sexboken som toppar alla försäljningslistor, varför? Hans-Eric Hellberg skrev ungdomsporr på 70-talet i de klassiska böckerna Puss och Kram. Nu möter han sin arvtagare Katerina Janouch. Programledare Jessika Gedin.
Ingen fråga är för stor eller för liten för världslitteraturen. Skicka din fråga till babel@svt.se och skriv biblioterapi i ämnesraden så kan du få hjälp.
Postadress: Babel Sveriges Television 105 10 Stockholm E-post: babel@svt.se
Paul Auster i Babel.Foto: Helena Ingelsten
Slumpens mästare och Freud
Paul Auster gick från okänd poet till kultförklarad författare med New York-trilogin. Nu gästar slumpens mästare Babel. Vi lägger den ständigt aktuelle Sigmund Freud på analyssoffan. Författarna Maja Lundgren och Clarence Crafoord om hans livsverk. På Island ser vi hur en finanskris får folk att plötsligt söka sig och finna tröst i biblioteken. Men har de egentligen någon framtid?
Kaos och katastrofer inleder ofta Paul Austers romaner. Händelser som leder till oväntade, otroliga och bisarra situationer. Paul Auster menar att verkligheten överträffar fiktionen, att vi alla ställs inför dessa situationer, men att vi inte alltid är mottagliga att se dem. Vi pratar slumpen, New York-trilogin och hans senaste roman på svenska Osynlig.
Band XII Index och register är den sista volymen av Sigmund Freuds samlade skrifter. Samtidigt som psykoanalysens fader förlorar inflytande inom psykologin är han ständigt aktuell inom litteraturen. Senast i boken 10 skäl att älska Freud av Monica Anjefelt. Hur kommer det sig och hur har hans tankar påverkat litteraturen genom historien? I studion författarna och Freud-kännarna Maja Lundgren, Clarence Crafoord och Jenny Jägerfeld.
Babel har under våren besökt bibliotek. I England stormar en nedläggningsdebatt, på Island har besökssiffrorna skjutit i höjden efter finanskrisen och i Sverige privatiseras bibliotek. Är bibliotekens framtid hotad eller är det en spännande utveckling?
Filosofen, författaren och poeten Lars Gustafsson förädlar programmet med sin Dokudikt från ett riktigt rumpmasenäste, Norberg.