Viktigt meddelande för Istaby

Växjö tog sällsynt seger

Publicerad 14 februari 2012 - 21:18
Uppdaterad 15 februari 2012 - 06:20

Skellefteå har varit en mardröm för Växjö i elitserien. Men nykomlingen fick till slut en seger inför hemmafansen. I femte försöket vann Växjö hemma med 4-1.

Det var en stark första period som bäddade för skrällen. Växjö Lakers bjöd då de 4 985 på läktarna på två mål, ett aggressivt försvarsarbete, och effektiva kontringar.

-Vi hade den rätta viljan och det som jag är mest nöjd över är killarnas inställning. Dessutom hade vi medstuds vid första målet, sade Växjös tränare Janne Karlsson.

Långa klubbor i boxen
Han log och gjorde ett snabbt konstaterande.

-Nu har vi slagit samtliga lag i elitserien. Men Skellefteå var farligt hela tiden, vi kunde aldrig slappna av, och vi jobbade bra med långa klubbor inne i boxen. Här handlade det om centimetrar till vår fördel.

10.04 kom ledningsmålet efter en tabbe av Skellefteås målvakt Joacim Eriksson. Han tappade en till synes ofarlig puck och Gustav Hjalmarssons gjorde sitt debutmål i elitserien.

Om det första målet var turligt var det andra efter 16.47 desto elegantare. I matchens första powerplay tog sig Växjöveteranen Tomi Kallio fram på kanten, fintade skott, väntade ut målvakten, och lade kallt in 2-0.

Klapp-klapp-spel
Skellefteå lyfte sig spelmässigt i andra perioden, men längst bak hade Växjö säkerheten själv i målet, Martin Gerber.

Efter rena klapp-klapp-spelet fick Dennis Rasmussen äran att lägga pucken förbi ett överspelat Skellefteå-försvar 15 minuter in på adra perioden.

När sedan ett av Växjös båda tjeckiska förvärv, Tomas Netik, stänkte upp pucken i nättaket på fint pass från Brad Moran var Skellefteå ett slaget lag.

Petter Granberg satte Skellefteås tröstmål i slutsekunderna.

TT

måndag 21 maj

Växjö  15:42

måndag 7 maj

AIK hockey  17:25

onsdag 11 april

Växjö  15:02

torsdag 22 mars

Växjö  14:23

tisdag 6 mars

Växjö  22:03

lördag 3 mars

Växjö  18:14

fredag 2 mars

Växjö  06:28

onsdag 29 februari

Växjö  12:14

tisdag 28 februari

Växjö  19:29

lördag 25 februari

Växjö  20:54

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.