Här hittar du information om samtliga program.


Här hittar du mer information om de olika deltagarna.


Vill du lyssna på Sommar i P1 eller Sommar & Vinterpratare ur Sveriges Radios arkiv, besök Sveriges Radios hemsida


Hitta svaret, ställ en fråga - eller lämna din synpunkt. Hos Tittarservice finns också aktuell information om tablåändringar, publikinspelningar, studiebesök, hur man köper program och mycket annat.

Patrik Sjöberg, Anneli Alhanko,Laila Bagge, Jonas Jonasson och Johan Rabaeus.
Patrik Sjöberg, Anneli Alhanko,Laila Bagge, Jonas Jonasson och Johan Rabaeus. Foto: Mathias Otterberg

Deltagare ep. 8

Johan Rabaeus
Skådespelare
Född: 31 juli 1947, 64 år
Johan sommarpratade 100725

Johan är född i Stockholm men uppväxt över hela världen. Pappa var diplomat så familjen bodde bland annat i Paris och New York. Som tonåring gick han på internatskolan Lundsberg och efter gymnasiet kom Johan in på Handelshögskolan, men hoppade av. Istället upptäckte han teatern. Att Johan bestämde sig för att satsa på skådespeleriet var inte helt problemfritt med tanke hans bakgrund och rådande normer.
Sedan 1984 är Johan anställd på Dramaten i Stockholm, men han är flitigt förekommande på andra teaterscener, i filmer och på tv. Under vintern är han aktuell i nästa omgång Stjärnorna på slottet i SVT och han fortsätter att spela sin succéföreställning Molières Den girige på Dramaten.
När Johan inte är på scenen så är han helst i sin segelbåt någonstans på Medelhavet, tillsammans med sin sambo.

Patrik Sjöberg
F.d. höjdhoppare
Född: 5 januari 1965, 46 år
Patrik sommarpratade 110805

Patrik är uppvuxen i Göteborg och började tidigt träna friidrott. Höjdhoppskarriären tog fart redan i tidiga tonåren. Det internationella genombrottet kom vid OS 1984 i Los Angeles då Patrik tog OS-silver som 19-åring. Han tog även OS-brons 1988, OS-silver 1992 och VM-guld från Rom 1987 samt tilldelades Svenska Dagbladets Bragdguld 1985.
1987 slog han världsrekord i höjdhopp på 2,42, det är fortfarande Europarekord. Dessutom slog han två inomhusvärldsrekord. Patrik är världens näst bäste höjdhoppare genom tiderna.
1999 la han ner sin idrottskarriär. Han bodde en tid i Brasilien men flyttade sedan hem till Göteborg där han nu bor med sin familj. Efter deltagandet i SVT:s Mästarnas Mästare 2010 har han varit engagerad i en del föreläsningar, och "dueller" med förre höjdhopparen Stefan Holm.
I våras kom boken "Det du inte såg", som Patrik skrivit tillsammans med journalisten Markus Lutteman. Där berättade Patrik för första gången hur tränaren Viljo Nousiainen förgripit sig på honom under flera år. Andra friidrottsstjärnor framträdde också och berättade om liknande övergrepp. Patrik har sedan dess varit mycket engagerad i föreläsningar och olika samarbeten, till exempel med BRIS.

Laila Bagge
Manager, låtskrivare och entreprenör
Född: 15 december 1972, 39 år.
Laila sommarpratade 090814

Laila är född i Lund men växte upp i flera olika städer eftersom familjen flyttade runt mycket. När Laila var i 12 års-åldern blev hennes mamma sjuk och eftersom Laila har flera yngre syskon fick hon tidigt ta mycket ansvar hemma. Sin framåtanda och tro på sig själv är enligt Laila själv något hon kan tacka sin mamma och sin uppväxt för. Att ha det ganska knapert, gå i hemmasydda kläder och vara lite udda, men samtidigt ha en trygghet i att vara en av många syskon som höll ihop, gjorde henne både stark och bra på business.
Laila dansade mycket som yngre och utbildade sig så småningom till musikalartist. 1998 släppte hon albumet Hello Laila men insåg snart att hon är bättre bakom andra artister. I tre år arbetade hon i New York som talangscout. Hon är skaparen av popgruppen Play och har skrivit låtar till världsartister som Céline Dion. Mest känd för svenska folket är Laila som en av jurymedlemmarna i Idol. 2009 var hon en av favoriterna i Let?s Dance, där hon också träffade sin nuvarande man.

Anneli Alhanko
Prima ballerina assoluta
Född: 11 december 1953, 58 år.
Anneli sommarpratade 870813 och 100718

Anneli föddes i Colombia där pappa var finsk diplomat. Som 4-åring kom Anneli till Sverige och växte upp i Stockholmsförorten Bromma. För att råda bot på hennes blyghet så sattes Anneli i dansskola och det visade sig snart att hon hade talang. Under hela tonåren var dansen nummer ett. Hon studerade vid Operans Balettskola från 1963 till 1971 och anställdes sedan vid Kungliga Operans Balett.
Hon har dansat alla stora roller sedan hon debuterade i Rudolf Nureyevs Nötknäpparen och när hon var runt 20 år hade hon dansat huvudrollen i Svansjön, som är en av de mest krävande rollerna. Anneli har den högsta titeln en dansare kan uppnå, Prima Ballerina Assoluta och är dessutom den enda svenska ballerina som blivit inbjuden att dansa på Bolshoiteatern i Moskva.
Minst 6000 par tåspetsskor hann hon slita ut under sin karriär. När hon var 44 år pensionerades hon från Operan. Numera är hon konstnärlig ledare för den dansskola som hon grundat i Stockholm.

Jonas Jonasson
Författare
Född: 6 juli 1961, 50 år.
Jonas sommarpratade 110709

Jonas föddes i Växjö och hette från början Pär-Ola. Efter gymnasiet började han jobba som journalist på Smålandsposten och senare på Expressen. Så småningom var han med och grundade mediebolaget OTW som växte sig till ett framgångsrikt företag. Jonas jobbade i ett ständigt högt tempo, tills det tog stopp en dag. Efter sjukskrivning och några försök att komma tillbaka till arbetet så sålde han sin del i företaget och flyttade till Schweiz. Det var där han blev Jonas, ett namn som både var lättare att uttala utomlands och dessutom ett bra författarnamn.
I Schweiz skrev han klart sin debutroman Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann, som kom ut hösten 2009. Den har växt till en enorm försäljningssuccé som nu översätts till 25 språk och ska bli långfilm i regi av Felix Herngren. Numera bor Jonas på Gotland med sin son och arbetar på en ny bok.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.