Viktigt meddelande för Istaby
SVT 1 tisdag
22:00 Dox: El Bulli
Bakom kulisserna på den legendariska restaurangen El Bulli skapas världens mest avancerade mat. Det är ett mödosamt arbete som handlar om att hitta de allra nyaste och mest oväntade smakupplevelserna. Och ingen rätt når matbordet utan godkännande från restaurangens karismatiske chef Ferran Adria.
* Även i SVT1 30/5

Av rättighetsskäl visas bara vissa av Dox-filmerna i SVT Play.





Vi tipsar om heta dokumentärer i Play, intervjuer med filmare och annat från dokumentärvärlden. Anmäl dig till nyhetsbrevet!
Mejladress:

Dox på Facebook

På SVT Dokumentärs facebooksida tipsar vi om Dox och andra dokumentärer.


Postadress:

SVT Dokumentär
Sveriges Television
105 10 Stockholm

Epost:


Förslag eller tips?

Är du filmare och vill lämna in ett programförslag till SVT Dokumentär? Eller vill du tipsa redaktionen om något? Använd formuläret här.

Journalisten Anna Politkovksya mördades i sitt hem. Foto: © SVT

Frihetens bittra smak

Den 7 oktober 2011 var det fem år sedan den ryska journalisten Anna Politkovskaja mördades i sitt hem. Ingen har ännu dömts för mordet. Ännu har ingen pekats ut som den som beställde det. Men Anna Politkovskajas röst fortsätter ändå att engagera.

Anna Politkovskaja är journalisten som klev fram ur skuggan av sin man, Sasja Politkovskij, som var en av Sovjetunionens första frispråkiga tv-reportrar i perestrojkans anda. När hans stjärna började dala, blev i stället Anna Politkovskaja en världskändis tack vare sitt sätt att utmana makten i Ryssland.

Med den lilla oppositionella tidningen Novaja Gazeta som bas, rapporterade hon från de båda Tjetjenien-krigen med samma kompromisslösa ärlighet, oavsett vilken sida i kriget det handlade om. Hon stod alltid på de oskyldiga offrens sida.

Filmen följer Anna från studietiden via hennes rapportering om krigen i Tjetjenien, ockupationen av teatern på Dubrovka och gisslandramat på Skola 1 i Beslan, fram till det obönhörliga slutet.

Filmen är producerad av Malcolm Dixelius och regisserad av den ryska filmaren Marina Goldovskaja. Hon hade båda makarna Politkovskij som elever på journalistutbildningen i Moskva och 1991 gjorde hon en film om dem för amerikansk tv, A Taste of Freedom.

Sedan fortsatte hon att filma Anna fram till 2005, bara ett år före hennes död. Deras intima samtal framför öppen kamera ger en djup och mångfacetterad bild av Anna. Där finns hennes principfasthet och kompromisslöshet, men också mycket värme och humor.

Medverkar i filmen gör bland andra Vera Politkovskaja (dotter), Ilja Politkovkskij (son) och Michail Gorbatjov (fd president, Sovjetunionen).

Anna Politkovskaja tilldelades flera internationella utmärkelser, bland dem Olof Palme-priset 2004. I september 2011 vann Frihetens bittra smak priset för Bästa dokumentär vid filmfestivalen i Montreal.

Sändningstider Dox: Frihetens bittra smak
SVT1 tis 28 feb 2012 kl 22.30
SVT1 ons 29 feb 2012 kl 00.40
SVT1 tor 1 mar 2012 kl 11.45

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.