Publicerad 2 april 2008 - 06:48 Uppdaterad 2 april 2008 - 12:30
Med Peter Forsberg tillbaka på isen vann Colorado - 4-2 mot Vancouver - och säkrade en plats i NHL-slutspelet. Och inte nog med det. Forsberg gjorde sitt första mål sedan sin comeback.
-Joe Sakic frågade om jag ville behålla pucken, säger Forsberg med ett skratt till Rocky Mountain News. -Jag funderade på saken, men sade sedan nej. Men det var verkligen skönt att få göra ett mål, särskilt efter så många matcher och med tanke på att slutspelet närmar sig. Det är mycket bra för självförtroendet att få göra ett mål.
Forsberg, som inte spelade senaste matchen (2-3 mot Minnesota) på grund av sina ljumskproblem, gjorde 4-2-målet fem minuter in i tredje perioden. Vancouverbacken Willie Mitchell fumlade med pucken och Colorado fick igång ett snabbt anfall. Forsberg blev ensam med målvakten Roberto Luongo och chippade pucken över hans målvaktshandske.
Vancouver tog ledningen i matchen med 2-0. Colorado kom tillbaka med tre snabba mål, inom loppet av drygt fem minuter, i den andra perioden. Forsberg passade till Milan Hejduks 2-2-mål.
Colorado är klart för Stanley cup-slutspel med en grundspelsmatch kvar att spela. Svensklaget Vancouver, där Henrik Sedin, Daniel Sedin och Markus Näslund fick vardera en assistpoäng i matchen, jagar fortfarande en plats i slutspelet. Laget ligger nia, en poäng efter Nashville, och har två matcher kvar att spela.