Publicerad 8 april 2011 - 09:17 Uppdaterad 8 april 2011 - 12:06
I kväll avgörs det om Modo eller SSK åker ur elitserien. Lagen slåss om andraplatsen i kvalserien och har 17 poäng var. Om det är oavgjort efter full tid vidtar fem minuters sudden. Därefter väntar straffläggning.
-Det är i alla fall ingen fördel att vara hemmalag. Vi hade en sådan här match borta mot Rögle. I en oerhört fientlig miljö vann vi, så vi är förberedda, säger Södertäljes tränare Peter Popovic till Dagens Nyheter.
-När det gäller Modo är det en fördel (att ha hemmaplan), säger Modos tränare Challe Berglund till SVT.
De flesta spelarna i Modo och SSK säger att det ska bli roligt att spela kvällens ödesmatch. Challe Berglund är inte säker på att detta är helt sant.
-Det skulle vara intressant att ha en pulsmätare på de här killarna som säger det, för du ser ganska snabbt om pulsen går upp, och då är det nervöst, säger Modotränaren till SVT Sport.
-Hanterar du anspänningen på rätt sätt vågar du göra lite extra grejer, och det tror jag är viktigt.
Modo har fem raka hemmasegrar mot Södertälje och målskillnaden 25-9.