Sport > Basket
Start | Resultat
Publicerad 23 november 2009 - 14:01
Uppdaterad 23 november 2009 - 14:16

DETROIT. Steget från lilla Kinna till Detroit är stort.
Steget från en anonym svensk idrottsman till ett liv som stjärna i USA är ännu större.
För Jonas Jerebko har drömmen blivit vardag.
-Det finns inget som liknar det här. Det går liksom inte att komma högre upp, säger han.

Jerebko har inte bara klarat det som ingen svensk tidigare gjort och tagit sig till NBA, han har också blixtsnabbt tagit en plats i startuppställningen i Detroit Pistons i världens bästa basketliga.
Basket har 22-åringen från Västergötland tränat nästan hela livet.
Hur man lever livet bland stjärnorna har han fått sex dagars utbildning på - möjligheterna att greppa och misstagen att undvika.
-Det gav en inblick i vad man ska göra av sina pengar, alla människor som kommer med förslag vad man borde göra, folk som vill låna pengar, allt runt omkring och alla frestelser som kommer på hotell och så, berättar han.
De sex dagarna i skolbänken är något alla nya spelare i NBA får gå igenom. På programmet fanns bland annat ekonomi, lag och rätt, media, etik och moral.

"Alla vill dig inte väl"
Vilket råd fick ni?
-Man ska vara sig själv och måste vara noggrann med vad man gör för alla världens ögon är på en. Spelar man i NBA så måste man tänka på vad man gör och vilka människor man umgås med. Det är inte alla som vill dig väl.
Är det många som försöker ta sig in i din bekantskapskrets?
-Det är klart att det finns folk som dras till framgång, men jag kommer från lilla Kinna så jag har ganska bra inblick i vilka som är ens vänner och så. Mamma och pappa har gett mig en bra uppväxt och de har lärt mig vad som är bra. Jag vet var jag står och jag kommer inte att ändras något speciellt, säger Jerebko.

Långt från sporthallen
Miljön är så långt ifrån Sverige man kan komma. Bara att kliva in i Pistons omklädningsrum i hemmaarenan The Palace i Auburn Hills, cirka 40 minuters bilresa norr om Detroit, är en aha-upplevelse. Tänk på hur ett omklädningsrum i en vanlig svensk sporthall ser ut. Glöm det. Se i stället framför er ett rum som lyses upp av den blå heltäckningsmattan, ekfärgade garderobsbås med skrivbordsstolar i elegant skinn framför, platt-tv i megaformat och en liten mathörna med kantin.
Jerebko, som tjänar motsvarande nästan 3,2 miljoner kronor under sin rookiesäsong, har hittills spelat i tolv av 14 matcher, startat i elva och snittat drygt 23 minuter och fem poäng per match. Han har oväntat snabbt tagit sig in i laget, till viss del på grund av skador, men Detroits ledning har hela tiden visat att de tror på forwarden som ses som defensiv specialist.
Jerebko hoppas med tiden få sällskap av fler svenskar. Han är pionjären, en basketens svar på Börje Salming, som ska öppna dörren.
-Jag vill visa ungdomarna där ute i Sverige att det går. Jag kommer från ett litet ställe och bodde där tills jag var 20 år, så man måste inte bli ungdomsproffs. Bara man tränar hårt och tror på sig själv, så kan man göra det. Det är inte omöjligt.
Det är han själv beviset på.

TT

söndag 7 februari

BASKET  09:19

lördag 6 februari

BASKET  09:26

onsdag 3 februari

BASKET  21:45

tisdag 2 februari

BASKET  16:01
BASKET  07:04

måndag 1 februari

BASKET  07:12

söndag 31 januari

BASKET  14:19

fredag 29 januari

BASKET  23:09
BASKET  19:21
BASKET  10:45
FOTO: Scanpix

Henke skar sönder klubbkompis

Marian Gaborik fick sys i hallen. Knät gick sönder på Lundqvists skridskor.

Sveriges OS-målvakt Henrik Lundqvist var inblandad i ett blodigt drama på New York Rangers träning inför onsdagsmatchen mot Nashville.

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Elm svävar fram efter målet.

Målskytten David Elm svävar fram

Första målet och assisten i Premier League

Fulhams svensk David Elm gjorde succé i hemmamötet med Burnley på Craven Cottage. Elm fick öppet mål, till 2-0 när Burnleys målvakt drällde med bollen. 3-0 till slut, Elm spelade hela matchen.

NHL-premiär i Globen tredje året i rad

För tredje året i rad kommer NHL-premiären att spelas i Globen i Stockholm. Den 8-9 oktober möts Columbus och San Jose i två matcher.

tisdag 9 februari

Övrig sport  09:00

tisdag 9 februari

ishockey  07:06

måndag 8 februari

HANDBOLL  21:15
ishockey  06:52
Anja Pärson. Foto: Scanpix

Resultat live i Vintersportbevakaren

Nu drar vintersportsäsongen igång! I vinter kan du följa tävlingarna i de stora vinteridrotterna på i vår nya Vintersportbevakare.

Öppet arkiv. Grafik: Emil Englund / SVTi

Alla SVT:s sändningar från sportevenemang kan sponsras. More Space Nordic sköter försäljningen.

Alternativ bild för flash innehåll.