Plannja sänkte Solna i slutsekunderna

Publicerad 9 mars 2010 - 20:39
Uppdaterad 10 mars 2010 - 10:26

Brandon McKnight blev stor matchhjälte för Plannja när han precis i slutet av bortamatchen mot Solna drev in mot korgen och satte avgörande 90-88.

Läs mer

SVT Play

Lesli Myrthil såg ut att ta matchen till förlängning via sina två straffar fram till 88-88, men Plannja, som ledde med tre poäng med en minut kvar av ordinarie, tog timeout och satte upp ett anfall, som resulterade i McKnights avgörande tvåpoängare.

-Vi var inte på tårna i första halv- lek, men spelade bra i andra halvlek. Jag är glad över segern, säger coachen Mattias Kenttä till Viasat.

torsdag 9 februari

Basket  08:10

onsdag 8 februari

Basket  21:02
Basket  10:19

tisdag 7 februari

Basket  21:45
Basket  20:48

fredag 3 februari

Basket  22:58

"Ska hålla på till 45"

41-årige Mattias Sunneborn gjorde sin senaste landskamp som längdhoppare för elva år sedan - på lördag är det dags igen.

"Yes - nu har vi bild"

Vi gjorde ett besök i kommentatorsbåset där Peter Jonsson och Mattias Svahn förberedde sig för König Ludwig Lauf.

SVT 2 idag
16:50 Hockeykväll
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
SVT 2 idag
22:45 Motor: Svenska rallyt
Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.