Semenya: "Ogillar uppmärksamheten"

Publicerad 13 november 2009 - 18:37
Uppdaterad 13 november 2009 - 18:51

Caster Semenya är inte alls förtjust i den uppmärksamhet hon har fått i och med VM-guldet på 800 m i Berlin och den efterföljande debatten om hennes könstillhörighet.

Caster Semenya

-Folk vill titta på mig och de vill ta i mig. Jag har blivit en känd person, men tror inte jag tycker om det så mycket, säger hon i en intervju i brittiska tidningen The Guardian.

Hon säger att hon mår som allra bäst när hon tränar med kompisarna hemma i Sydafrika. -Där accepterar man mig som jag är. De vet vem jag är. Jag är bara Caster för dem. Då mår jag bra.

tisdag 7 februari

Friidrott  20:03

lördag 4 februari

Friidrott  17:19

fredag 27 januari

Friidrott  06:47

torsdag 26 januari

Friidrott  15:40

onsdag 25 januari

Friidrott  15:27

Här brister det för Kajsa

SVT Sports ankare värmde upp för sista gången.

Maten i VM-staden Daegu: "Duck, "dog" eller kassler?

På Facebook efterlystes en rapport om vad VM-redaktionen lever av under ett mästerskap. Här kommer svaret.

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.