Viktigt meddelande för Istaby

Hoppar av GP-tävling

Även Wissman avstår Sollentuna

Publicerad 29 juni 2010 - 15:20
Uppdaterad 30 juni 2010 - 06:43

Christian Olsson tvingas skjuta upp nästa tävlingstillfälle. Meningen var att trestegsstjärnan skulle hoppa i Sollentuna på torsdag, men skadan från lag-EM den 19-20 juni är inte helt läkt ännu.

Christian Olsson

Johan Wissman

"Jag har hela tiden trott att jag skulle kunna hoppa i Sollentuna på torsdag, men efter att ha försökt köra lite tyngre hoppning i går kväll känner jag att jag inte är 100 procent redo för en tuff tävling än", säger Olsson i ett pressmeddelande.

Olsson hoppade 17,29 på lag-EM, men trampade samtidigt hårt igenom med ena hälen. Han hoppas nu i stället kunna vara tillbaka till Diamond league-tävlingen i Gateshead utanför Newcastle den 10 juli.

Även Johan Wissman tackar nej till galan i Sollentuna på grund av en överansträngd knäsena. Huvudmålet den här säsongen för både Wissman och Olsson är EM i Barcelona om en månad.

TT/SVT

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

lördag 19 maj

Friidrott  15:58

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.