Viktigt meddelande för Istaby

Olssons EM-besked dröjer

Publicerad 21 juli 2010 - 17:52
Uppdaterad 22 juli 2010 - 06:13

Det blev inget tydligt nej. Men inte ett ja heller.
Christian Olssons första trestegshopp på en dryg månad gav inget entydigt besked om hans EM-medverkan.

Friidrotts-EM 2010

-Han måste suga lite på det här innan han bestämmer sig, säger tränaren Yannick Tregaro.

Friidrottslandslaget är i veckan samlat i Palafrugell norr om Barcelona, för att ladda för EM. Men några av affischnamnen saknas.

Christian Olsson har sedan lag-EM i mitten av juni haft problem med en fettsäck i den högra hälen och har inte kunnat belasta foten fullt ut. Onsdagens test skulle ge besked om hur det blir med EM nästa vecka.

Men efter träningen i Göteborg var trestegskungen ännu inte redo för ett beslut.

-Han är fortfarande inte säker på att det håller för tävling, så han funderar på saken, säger Yannick Tregaro.

-Jag tror att han måste smälta sina egna känslor och kanske måste han sova på det en natt.

Green behandlad i Tyskland
Även när det gäller en annan av Tregaros adepter, höjdhopparen Emma Green, är EM-starten ännu osäker. Green har en blödning i vänstra vaden, som hon i veckan fått behandling för hos Hans Müller-Wohlfahrt i München. Den tyske läkaren, i friidrottskretsar känd som "doktor Müller", har tidigare bland annat haft Usain Bolt som patient.

-Det låter positivt, men jag kan inte bedöma det förrän Emma kommer hit, säger Tregaro.

Mustafa förkyld
Utöver Olsson och Green har även Mustafa Mohamed problem inför EM. Han är visserligen på plats i Palafrugell, men anlände med en förkylning och har missat värdefulla träningstillfällen inför EM-starten på 3 000 meter hinder.

Längdhopparen Michel Tornéus saknas däremot på förlägret. I hans fall handlar det dock bara om att han fått chansen att tävla i Diamond league-galan i Monaco på torsdagskvällen.

TT

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

lördag 19 maj

Friidrott  15:58

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.