Viktigt meddelande för Istaby

Jenny Kallur missar SM i Falun

Publicerad 18 augusti 2010 - 07:55
Uppdaterad 19 augusti 2010 - 06:20

Det blir inget SM på hemmaplan för systrarna Kallur. Efter Susannas återbud har nu även Jenny kastat in handduken.

-Jag har känt av fotskadan en längre tid och den gjorde sig påmind redan i början av säsongen. Jag har fått ett ödem i ett ligament i ena foten, en överbelastningsskada, säger Jenny Kallur till Dalarnas Tidningar.

Hon var en av favoriterna på 100 meter. Där var Jenny Sverigetvåa i år med 11,64, bara två hundradelar efter Lena Berntsson, och lika med Emma Rienas.

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

lördag 19 maj

Friidrott  15:58

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.