Viktigt meddelande för Istaby

Skadad Green nobbar Globen-galan

Publicerad 18 februari 2011 - 12:02
Uppdaterad 19 februari 2011 - 08:45

Höjdhoppsstjärnan Emma Green har lämnat återbud till friidrottsgalan i Globen på tisdag, uppger presschefen Lorenzo Nesi.

Läs också

Emma Green Tregaro

Green har problem med en överansträngd hälsena och ställde tidigare i månaden in tre planerade starter i Tyskland.

Greens tränare, Yannick Tregaro, säger i ett pressmeddelande:
"Hon kan jogga och springa rakt fram, men inte trycka ifrån, såsom hon måste göra i näst sista steget före upphoppet".

"Hon måste kunna hoppa med full ansats utan smärta, annars kan det förvärras. Den risken vill vi inte ta", säger Tregaro som ännu inte kan uttala sig om det blir några fler tävlingar för EM-tvåan under inomhussäsongen.

Green är anmäld till SM i Göteborg nästa helg och inomhus-EM i Paris veckan efter men i värsta fall är inomhussäsongen över.

TT

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

lördag 19 maj

Friidrott  15:58

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.