Farah fick revansch på 5 000 meter

Publicerad 4 september 2011 - 12:57
Uppdaterad 4 september 2011 - 16:41

Britten Mo Farah vann ett taktiklopp på 5 000 m och spurtade hem det på 13.23,36 och tog därmed revansch för guldmissen på 10 000 meter.

Friidrotts-VM 2011

Klungan var samlad ut på sista varvet med Farah i ledningen. Bernard Lagat, som bevakat Farah under hela loppet, tappade positioner och nådde inte fram när det blev upploppsstrid och ex-kenyanen slutade tvåa.

-Min tränare sa att jag skulle tro på mig själv och att jag skulle tänka sprint mer än långspurt sista biten och det hjälpte mig, säger Farah som flyttat till USA för att träna.

fredag 25 maj

Friidrott  09:36

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.