Foto: Pressens Bild

Tregaro: Christian kommer tillbaka

Publicerad 28 november 2005 - 23:56
Uppdaterad 29 november 2005 - 00:40

Det har sagts förut. Men nu vågar Christian Olssons tränare Yannick Tregaro också blicka framåt: -Christian kommer tillbaka, säger han till Göteborgs-Posten.

Christian Olsson

Tregaro tillbakavisar påståendet att trestegskungen avbröt träningen i Australien förra veckan på grund av skada. Han kallar det för ryktesspridning.

-Det har sagts att Christian skulle vara lat och inte vill. Den skada Christian är egentligen mycket jobbigare än den Kajsa Bergqvist hade, att inte veta vad man ska göra för att bli frisk, fortsätter han.

Christian Olssons skadade fot, som började spöka redan i OS-finalen i fjol, blir enligt Tregaro "bättre och bättre".

-Han hoppar mer och mer. Mycket småhopp.

Världs-, Europa- och olympiamästaren Olsson från Göteborg börjar alltså se ljuset i den långa skadetunneln, men en comeback kan ändå dröja till utesäsongen.

-Vi behöver inte stressa. Comeback inomhus är inget vi siktar på, säger en trots allt hoppfull Yannick Tregaro.

Johan Wåhlin

fredag 25 maj

Friidrott  09:36

onsdag 23 maj

Friidrott  14:40

tisdag 22 maj

Friidrott  12:41

måndag 21 maj

Friidrott  12:13
Friidrott  07:20

Sanna Kallur chattade med tittarna "Mitt mål är nummer 1"

Sanna avslöjade bland annat att hon blev "starstruck" av kronprinsessan och att hon redan fixat Leksands-biljetter...

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.