Utomhuspremiär för Kajsa

Publicerad 11 maj 2006 - 14:36
Uppdaterad 11 maj 2006 - 14:39

Christian Olssons fot sade ifrån, men Kajsa Bergqvist är hel efter sin fotskada och gör säsongpremiär i Qatar under fredagen. Träningskompisen Emma Green ska dubbeljobba med både höjd och 100 meter.

Kajsa Bergqvist

Efter sitt fenomenala världsrekordhopp (2,08) inomhus i Arnstadt i början av februari så grinade oturen åter Kajsa Bergqvist i ansiktet. Hon trampade snett efter ett häckhopp och stukade foten illa. Det som expertisen uppfattade som en givet VM-guld vid inomhusmästerskapet i Moskva blev till intet.

Bergqvist, som inte tävlat på drygt tre månader, gör nu comeback i Qatar. Startfältet är bra då GP-tävlingen rankas som en av de tolv bästa under året.

"Kajsa ser fram emot tävlingen, det har känts bra i kroppen och det ser helt okej ut tekniskt. Hon tänker inte på foten som hon haft så mycket problem med länge, och det är ett mycket bra startfält i höjden. Blanka Vlasic är den tuffaste utmanaren", skriver tränaren Yannick Tregaro på träningsgruppens hemsida.

Två grenar för Green
Bland Bergqvists motståndare finns också VM-trean och träningskamraten Emma Green. Skrällen från fjolårets världsmästerskap i Helsingfors hade en motig inomhussäsong och nådde aldrig finalen i Moskva. Men nu siktar hon på högre höjder - och snabba sprinttider.

För trots hård konkurrens har den unga svenskan fått en plats i finalfältet på 100 meter.

"Därför är det ganska otroligt att Emma Green inte bara skall hoppa höjd. Hon finns även med i startfältet på 100 meter, där det är final direkt. Emma har gjort fantastiska sprinttider på träningen här nere, och det skall bli väldigt spännande att se vad hon kan prestera mot världens bästa sprinters. Jag är övertygad om att Emma är bättre på 200 meter än på 100 meter. Men eftersom 200 meter börjar fem minuter efter höjden fungerar det inte denna gång", skriver tränaren och pojkvännen Yannick Tregaro.

På startlinjen i Doha finns bland andra amerikanska VM-vinnarna Lauryn Williams och Allison Felix.

Om sprintsatsningen går bra siktar Green på en plats i det svenska stafettlaget på 4 x 100 meter till sommarens EM i Göteborg. Friidrottens förbundskaptenen Thomas Engdahl har en plan där Green ska springa den sista stafettsträckan. De övriga i laget skulle då vara Carolina Klüft samt systrarna Susanna och Jenny Kallur.

Anton i stället för Christian
Från Tregaros träningsgrupp finns också Anton Andersson med i Doha, och han tar Christian Olssons plats i trestegstävlingen. Andersson har 16,49 som personligt rekord och behöver göra 16,50 för att kvala in till EM.

Christian Olsson hade tänkt att göra sin första tävling på 20 månader i Qatar, men en ömmande fot satte stopp. Efter en undersökning på onsdagen har trestegsstjärnan dock fått nytt hopp om att han ska kunna stå på startlinjen under Europamästerskapet i Göteborg i augusti.

TT

tisdag 7 februari

Friidrott  20:03

lördag 4 februari

Friidrott  17:19

fredag 27 januari

Friidrott  06:47

torsdag 26 januari

Friidrott  15:40

onsdag 25 januari

Friidrott  15:27

Här brister det för Kajsa

SVT Sports ankare värmde upp för sista gången.

Maten i VM-staden Daegu: "Duck, "dog" eller kassler?

På Facebook efterlystes en rapport om vad VM-redaktionen lever av under ett mästerskap. Här kommer svaret.

Har du synpunkter eller tips till redaktionen. Hör av dig!

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.