Viktigt meddelande för Istaby

Stenson till USA för mer PGA-golf

Publicerad 24 november 2009 - 14:13
Uppdaterad 24 november 2009 - 16:22

Årets golfsäsong närmar sig sitt slut för Henrik Stenson.
Planeringen inför den kommande är redan gjord.
Planen: flera USA-tävlingar och mera likt Tiger Woods.

Henrik Stenson

En stabil plats bland topp-10 i världen och i år sin och svensk golfs största framgång när han vann The Players Championship. Då söker Henrik Stenson nya utmaningar för att utveckla golfspelet. Det är också där PGA-touren och flytten till USA samt Tiger Woods kommer in i bilden.

Henrik och hans familj - hustrun Emma, dottern Lisa och parets andra barn som väntas födas i februari - lämnar Dubai för en flytt till Florida och mer spel på PGA-touren.
-Det är så att ju tuffare banor och desto hårdare motstånd, desto större krav får man på sig. Det känns som att jag steppar upp ett steg, säger Stenson till TT.
-Jag vill mäta mig med de bästa och man får bättre möjlighet om man spelar på USA-touren.

Söker jämnhet
Och det är där som bland andra Tiger Woods kommer in i bilden.
För när golfåret 2009 ska sammanfattas för Henrik Stenson är det med toppar och dalar. Där finns också stora framgångar men också riktiga missräkningar. Stenson söker inför nästa år en annan jämnhet, liknande den som finns hos en viss världsetta.
-Det som imponerar med Tiger är att han är "på" varje gång han spelar. Det är något jag strävar efter att vara. Då han spelar, så spelar han också för att vinna.

-Jag känner själv att jag gjort stora framsteg i major-tävlingarna. Att jag vann "Players" är ett kvitto på att när jag spelar bra - då kan jag slå de allra bästa.
I veckan får han ett utmärkt tillfälle att avsluta säsongen snyggt och dessutom tillsammans med Robert Karlsson. De båda befinner sig i Kina för inofficiella par-VM som inleds på torsdag med svenskarna som regerande mästare.

Hoppas på "goa vibbar"
Förra året vann han och Karlsson tävlingen - Sveriges andra seger någonsin och första sedan 1991 (Per-Ulrik Johansson/Anders Forsbrand). Då låg svenskduon fyra slag efter Spanien inför slutrundan men efter nio under par blev det seger tre slag före Spanien.

-Vi hoppas givetvis få lite goa vibbar, det är samma bana som senast, och att vi ska kunna peppa varandra. Det känns som ett ännu bättre startfält i år. Skulle vi dessutom knipa segern flera år i rad, då tror jag de andra spelarna blir jävligt irriterade och vill komma och slå oss, säger Stenson i telefon från Kina.

Motståndare som Karlsson och Stenson ställs mot i år är bland annat Robert och Stuart Appleby, Australien, spanjorerna Gonzalo Fernandez-Castano/Sergio Garcia samt engelsmännen Ross Fisher/Ian Poulter. Tävlingen inleds på torsdag.

torsdag 24 maj

Golf  20:20
Golf  17:52

torsdag 17 maj

Golf  20:54

måndag 14 maj

Golf  06:58

söndag 13 maj

Golf  12:10

lördag 12 maj

Golf  10:10

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.