Viktigt meddelande för Istaby

Phelps ger Woods sitt stöd

Publicerad 17 december 2009 - 21:49
Uppdaterad 17 december 2009 - 23:01

Amerikanska simstjärnan Michael Phelps tycker synd om Tiger Woods och hans familj, och ger dem sitt stöd.

Tiger Woods

Michael Phelps

-De kan inte ha det lätt just nu. Jag önskar dem allt gott, säger Phelps, som just nu är i Manchester för att representera USA i en tävling mellan simmare från England, Italien, USA och Tyskland.

Phelps, som tog rekordmånga åtta guld i Peking-OS, blev även han utsatt för ett massivt mediatryck när han ifjol fotograferades rökandes marijuana och bilderna sedan publicerades i en engelsk tabloidtidning.

-Jag är den första att erkänna att jag gjort misstag både i och utanför bassängen, säger Phelps, som tycker att han har blivit starkare som person efter mediadrevet.

-Jag kommer aldrig att göra om samma misstag och jag har hjälpt andra att undvika göra samma misstag som jag har gjort.

Amerikanska simförbundet stängde av Phelps i tre månader efter marijuana-bilderna, men i juli i år var han tillbaka på allvar och tog fem guld och ett silver vid sim-VM i Rom.

Anna Blomqvist

torsdag 24 maj

Golf  20:20
Golf  17:52

torsdag 17 maj

Golf  20:54

måndag 14 maj

Golf  06:58

söndag 13 maj

Golf  12:10

lördag 12 maj

Golf  10:10

Kung Alfie hyllar kronprinsen

Tre Kronor och Ottawas lagkapten Daniel Alfredsson ser sig själv i Gabriel Landeskog.

SVT 1 idag
16:55 EM i simning
SVT 2 idag
18:00 EM i simning
SVT 2 idag
22:00 Sportnytt
24 idag
23:45 Sportnytt
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.